Příběh 10 let BTS: Za oponou korejské továrny na sny. Tvrdý trénink, vydřený úspěch a s ním spojená odvrácená strana slávy

16.11.2023 | Tipy na knihy
Příběh 10 let BTS: Za oponou korejské továrny na sny. Tvrdý trénink, vydřený úspěch a s ním spojená odvrácená strana slávy

Ta kniha se vyšplhala na vrchol žebříčku bestsellerů jenom 98 minut poté, co oficiálně vyšla. Jihokorejská skupina BTS má úspěch zkrátka v krvi – a zdá se, že nejen na poli hudby. Knižní zpracování jejich cesty ke slávě nyní vyšlo i v češtině a pokud jste o této kapele neslyšeli, tak si buďte jistí, že vaše děti nebo vnoučata stoprocentně ano!
 

Česky se kniha jmenuje Beyond The Story – Příběh 10 let BTS a jak název slibuje, mapuje dekádu ve fascinujícím a nablýskaném světě korejského hudebního průmyslu. Od prvního alba v roce 2013 až po současnost, kdy si kapela na vrcholu slávy musela dát nucenou pauzu kvůli povinné vojenské službě.

Čtenáře z Evropy nebo Ameriky, kde jsme zvyklí na mnohem organičtější vznik hudebních kapel, pravděpodobně šokuje pohled do zákulisí korejské továrny na sny. Kniha od začátku neskrývá, že BTS vznikla jako korporátní produkt s cílem vydělat peníze. Členové kapely se nijak neznali a nahrávací společnost dělala náročné konkurzy, aby vybrala ty nejvhodnější adepty. A ti, kdo prošli, zdaleka neměli vyhráno – čekaly je tři roky úmorného tréninku zpěvu, psaní a mediálního vystupování, aby výsledný produkt měl co největší šance na úspěch.

Korejský hudební novinář Myeongseok Kang na knize pracoval od roku 2020 a během tři let každého ze sedmi členů kapely vyzpovídal osmkrát, aby zachytil klíčové okamžiky z různých úhlů pohledu. Co knihu dělá skutečně unikátní, jsou vložené QR kódy, které čtenáři umožňují podívat se například na video, které jednoho ze členů inspirovalo k napsání písničky, na ikonické momenty z koncertů nebo na videa, která členové natočili v zákulisí.

Při čtení je čtenář svědkem toho, jak si BTS díky masovému úspěchu dokázali postupně prosadit lidštější přístup ze strany nahrávací společnosti, a míru autorské svobody, která se podobá spíše americkým či evropským hudebním kapelám. Takže ačkoliv kritici můžou kapele oprávněně vyčítat „tovární výrobu“, ze členů se stali skuteční přátelé a jejich hudba je album od alba autentičtější a originálnější.

A pokud něco rozhodně není falešné, tak je to nadšení fanoušků (a přiznejme si, zejména fanynek). Online se organizují do takzvané ARMY (armády), která má nemalý podíl na tom, že se každý song, který BTS vypustí, okamžitě vyhoupne na žebříčky hitparád. Organizují streamovací party, překládají texty písní do jiných jazyků a šíří povědomí o kapele na sociálních sítích. Právě tito věrní fanoušci v rekordním čase vyprodali knihu, když v červnu v angličtině vyšla.

Úspěch anglického vydání v létě rezonoval i Českem. Řada knihkupectví vyprodala všechny výtisky, které měla skladem, a mnozí fanoušci tak museli čekat, až se znovu naskladní. Nyní kniha vychází v češtině a lze očekávat, že i české vydání zahýbe knižními bestsellery. Spousta českých fanoušků BTS si o něj totiž stoprocentně napíše Ježíškovi.Vyšlo v listopadu v nakladatelství Jota.


Příběh 10 let BTS není jenom příběhem o splněných snech, jako tomu bývá v případě západních kapel, ale zejména skutečně tvrdém tréninku, vydřeném úspěchu a s ním spojenou odvrácenou stranou, na kterou se někdy zapomíná. I když se třeba neřadíte mezi skalní fanoušky, tento pohled za oponu třpytivého světa asijského hudebního průmyslu rozhodně stojí za to.
 

Kdo jsou BTS?

Sedmičlenný boy band z Jižní Koreje, který vznikl „na objednávku“ hudební společnosti BigHit Entertainment, ale oproti jiným komerčně úspěšným kapelám v Koreji si postupně vydupal větší uměleckou svobodu. Ačkoliv BTS začínali jako hiphopová kapela, vybudovali si jedinečný styl, který kombinuje více žánrů.

Členy kapely jsou od samého začátku v roce 2013 rappeři Suga, J-Hope a RM a zpěváci Jin, Jimin, V a Jungkook.

Název BTS je zkratka korejského výrazu Bangtan Sonyeondan, což znamená „neprůstřelní kluci“ nebo „neprůstřelní skauti“.

 

Text: Žofie Sedláčková
Foto: se svolením nakladatelství Jota

Nepřehlédněte

"Píšu v noční košili a v županu a občas u toho mám zapnutou televizi." Halina Pawlowká v nové knize Rande s humorem sobě vlastním popisuje, co vše se může přihodit na schůzce dvou lidí

10.12.2023 | Rozhovory

Grafický román – multifunkční dárek (nejen) pro nečtenáře. Už dávno neplatí, že v komiksech najdete jen superhrdiny

09.12.2023 | Tipy na knihy

„Tátova hudba a duše byly s tímhle časoprostorem neoddělitelně spjaté,“ říká o skladateli Karlu Svobodovi jeho syn Petr. Právě vyšla jeho výpravná biografie o otci

08.12.2023 | Rozhovory

Oppenheimer – Americký Prométheus: Právě z této knihy čerpal Christopher Nolan při psaní scénáře ke svému filmovému hitu o americkém fyzikovi

07.12.2023 | Recenze

Robert Bryndza: "V Česku si připadám jako rocková hvězda." Autor thrillerů, ze kterých se pravidelně stávají bestsellery, ve volném čase nejraději čte historické romány a sci-fi

06.12.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.