Aleš Novotný představuje svou novou knihu: "Rty s příchutí vína jsem napsal loni v listopadu za deset dní."

10.08.2023 | Rozhovory
Aleš Novotný představuje svou novou knihu: "Rty s příchutí vína jsem napsal loni v listopadu za deset dní."

Když jsme s Alešem Novotným dělali rozhovor do magazínu Knihkupec naposledy, právě mu vycházela pátá kniha. Nyní, když se o necelý rok později opět bavíme, držíme v rukou už jeho sedmou knihu – Rty s příchutí vína. 
 

Před pár dny vyšla vaše novinka – Rty s příchutí vína. Je to klasická prázdninová romantika protkaná několika vážnými společenskými tématy. Byť to není úplně červená knihovna, do thrillerů, které jsou vaším obvyklým žánrem, to má daleko. Co vás vedlo k tomu takto odbočit?

U mě to nikdy není úplně o žánru, ale o příběhu samotném. Třeba Zvěsti jsou heavy contemporary a Šepot v bouři je psychologické drama, takže ne vždycky předtím jsem psal vyloženě jen thrillery, ale máte pravdu, žánrově je to přece jen o dost jinde. Jak jsem říkal, pro mě hraje roli sám příběh, ať je víceméně jakéhokoliv žánru, a měl jsem tak nějak pocit, že v rámci thrillerů jsem momentálně vyčerpal svoje nápady.  Taky záleží na tom, co právě čtu a v posledních pár letech spíš tíhnu ke contemporary či k próze, což má samozřejmě i vliv na to, co píšu, a důležité jsou pro mě i myšlenky, které chci předat, nebo témata, o nichž chci mluvit. Takže v budoucnu je klidně možné, že napíšu fantasy nebo sci-fi nebo cokoliv, do čeho jsem ještě nezabředl.  


Rty s příchutí vína nás zavedou mezi brigádníky, kteří pracují ve vinicích. Vy sám pocházíte z Valtic, jednoho z významných vinařských měst. Proto by nás zajímalo, jaký je váš vztah k vínu a zda i vy jste někdy brigádničil na vinohradě?

Můj vztah k vínu je určitě pozitivní, moc rád si ho tu a tam dopřeju, všeobecně mám rád prostředí vinařství nebo vinných sklepů. A ano, kdysi jsem ve vinohradě opravdu několik let brigádničil, takže něco, co se v knížce odehrává, je založeno na mých vlastních zkušenostech, ale příběh jako takový je čistě smyšlený.  
 


Když jsme s vámi dělali rozhovor do magazínu Knihkupec naposledy, právě vám vycházela pátá kniha. Nyní, když se o necelý rok později opět bavíme, držíme v rukou už vaši sedmou knihu! To znamená, že píšete tempem dvě knihy ročně – stejně jako třeba Stephen King. Píšete už také na plný úvazek nebo psaní zvládáte skloubit i s běžným životem?

Nepíšu na plný úvazek, to, že jsem vydal dvě knihy ročně v posledních třech letech, je dáno tím, že spoustu rukopisů jsem napsal ještě během studií na vysoké škole, takže mám v záloze více rukopisů, které mohu postupně zasílat. Ale třeba Rty s příchutí vína jsem napsal loni v listopadu za deset dní, takže bych řekl, že je to i tím, že některé knihy zvládám rychle napsat, pokud mě příběh opravdu pohltí, ale to se samozřejmě může změnit. Rukopisy jednou dojdou, nepřijde žádný nový nápad a může se stát, že nastane doba, kdy pár let nic nevydám.


Vaše knihy nalezneme většinou v sekci pro young adult čtenáře. Čtete i vy YA knihy a jaký je váš oblíbený žánr?

Čtu YA knihy, i když musím připustit, že méně než dřív. Nejraději mám YA thrillery nebo v posledních letech i contemporary.


Na podzim budete hostem festivalu young adult literatury HumbookFest. Na co se nejvíc těšíte a co si od své účasti slibujete?

Těším se na čtenáře a všeobecně na lidi z knižní komunity, které sleduju na sociálních sítích. O tom, co si od toho slibuju, jsem moc nepřemýšlel, ale asi to, že poznám spoustu nových tváří, možná vstoupím do trochu většího povědomí jako autor. Nikdy jsem na HumbookFestu nebyl, takže chci tak nějak nasávat tu atmosféru a hlavně si to pořádně užít, což je podle mě i účelem festivalu.
 


Čtenáři young adult knih mají rádi série, to je známá věc, a i ve vaší bibliografii se jedna najde – Pamatuj na smrt. Druhý díl vyšel teprve nedávno, přesto by fanoušky určitě zajímalo, jestli se do maloměsta plného zločinu v nějaké vaší další knize opět podíváme.

Série Pamatuj na smrt by měla být tetralogie, tedy naplánované jsou předběžně čtyři díly, ale jestli to tak skutečně bude, nedokážu v tuhle chvíli stoprocentně potvrdit, může se stát, že ve výsledku budou tři nebo pět. Na třetím díle bych rád začal pracovat příští rok, pokud se zadaří, nikdy to nemám vyloženě přesně nalajnované, kdy s jakým příběhem začnu.


Recenze a komentáře čtenářů jsou nedílnou součástí života těch, kdo jdou s kůží na trh a vydají svou knihu. Jak prožíváte pozitivní a negativní názory na vaše knihy?

Jako každý autor nebo všeobecně umělec jakéhokoliv odvětví mám radost, když se dílo líbí, to nepochybně. Co se týče negativních názorů, nemám s nimi problém, pokud se jedná o nějakou, řekněme, konstruktivní kritiku, ta mě může naopak posunout někam dál a může mi pomoct se rozvinout a zlepšovat, což se podle mě děje, i když je mi jasné, že ne každému musí moje knihy sednout. Sto lidí, sto chutí, a na začátku, když jsem vydal svoji prvotinu, jsem to poměrně prožíval, dneska už jsem otrkanější a beru to tak nějak s nadhledem.


ALEŠ NOVOTNÝ se narodil 13. 1. 1990 ve Valticích. Vystudoval Střední školu pro knihkupce a nakladatelské pracovníky v Brně a později i obor geologie na MU. Psaní se věnuje od svých třinácti let. Na literární scéně debutoval prvním českým young adult thrillerem Pamatuj na smrt. Celkem má na svém kontě 7 románů pro mládež i dospělé čtenáře a svými povídkami přispěl též do knižní antologie Nejkrásnější dárek a e‑zinu Sententias. V nakladatelství Cosmopolis vydal v roce 2021 psychologické drama s prvky krimi Šepot v bouři, svou první knihu pro dospělé čtenáře, a o rok později pak mrazivý YA krimi thriller Já, Smrt.

 

Text: Markéta Havlová
Foto: se svolením Aleše Novotného

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.