Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory
Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

Daniel Bambas, všestranný český herec a držitel Ceny Thálie 2017 za mimořádný činoherní výkon, propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye. Tentokrát si v jeho podání mohou posluchači vychutnat mrazivý thriller Zimní hrob.
 

Román zasazený do Skotska v roce 2051 je označován za „eko-noir“ nebo „klimatickou dystopii“. Jak na vás tohle propojení thrilleru a detektivky s enviromentální tematikou zapůsobilo?

Důsledky klimatických změn, které jsou v knize popisovány a jejichž počátky pociťujeme už nyní, jsou opravdu velmi tísnivé. Vlastně bych si přál, aby působily téměř nepředstavitelně, tak tomu ale bohužel není. Takže každý posluchač, který si tuhle hrozbu uvědomuje a věnuje klimatické změně pozornost, bude pravděpodobně vyprávěním zasažen o to víc. Ve mně vyvolávalo pocit rychle utíkajícího času. Pocit, že nám už zbývá jen zoufale krátká doba, abychom se pokusili zmírnit dopady klimatické změny. Pocit, že už nelze zavírat oči před realitou, ve které žijeme, pokud tedy máme nějaké svědomí a záleží nám i na tom, jaký svět zanecháme příštím generacím.

 

A co můžeme dělat pro to, aby na autorova slova nakonec nedošlo?

Kéž by na tohle existovala jednoduchá odpověď. Myslím, že musíme důvěřovat vědcům a hlavně volit ty politiky, kteří berou klimatickou změnu skutečně vážně. To samozřejmě není téma, jemuž se chtějí věnovat populisté. Je bolavé, nepopulární a jsou s ním spjata řešení, která nejsou pohodlná a vyžadují od nás osobní aktivitu a investici. Takže prosím, nevěřme politikům, kteří v dnešní době nabízejí snadná a bezbolestná řešení a chtějí nás izolovat od zbytku vyspělé Evropy. Klimatická změna opravdu nezná hranice států.

 

Užíval jste si typicky skotskou atmosféru příběhu?

Já měl pro tuhle část světa a sever Evropy vůbec vždycky slabost. Ve Skotsku jsem bohužel ještě nebyl, ale jeho krajina a historie mě fascinují a určitě patří k mým cestovatelským snům. Líbí se mi, jakou má tenhle kout světa v sobě divokost, je plný živlů. Dojem nehostinné země se tu během chvíle může proměnit v čirou krásu, a zase naopak.Vyšlo ve vydavatelství OneHotBook.
 

Případ mrtvého investigativního novináře vyšetřuje detektiv-inspektor Cameron Brodie. Jaký dojem na vás udělal tenhle ochránce zákona ze staré školy, který přišel o manželku, nehezké vzpomínky utápí v alkoholu a navrch mu diagnostikovali rakovinu prostaty?

Ty nejzajímavější charaktery většinou skrývají hodně bolesti a smutku, se kterými se ovšem rozhodnou zápasit. A to je přesně případ detektiva-inspektora Brodieho. Mohl by tomu prostě podlehnout, na všechno rezignovat a utápět se v sebelítosti. Naštěstí se rozhodne pro pravý opak.

 

Na své cestě k mrtvole uskladněné v liduprázdném horském hotelu k sobě Brodie přibere doktorku indického původu Sítu Royovu. Jaká chemie panuje mezi touto nesourodou dvojicí, kterou však spojuje ztráta někoho blízkého?

Nechci a nemůžu prozrazovat příliš, ale věřím, že Brodie a Síta mají dost předpokladů k tomu, aby mezi nimi přeskočila zásadnější jiskra. Jsou to oba velmi inteligentní lidé, mají podobný smysl pro humor, nejsou lhostejní vůči svému okolí, neklouzají po povrchu. Mají za sebou zásadní životní zkušenost, která je naučila odlišovat, co má v životě skutečně smysl.

 

Text: Michaela Merglová
Foto: Michaela Merglová

Nepřehlédněte

Poslední léto: Skvěle popsané myšlenky a pocity rebelující patnáctileté holky. Na tuto knihu budete myslet ještě dlouho po přečtení

18.05.2024 | Recenze

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.