Ernest Cline je skutečný vizionář. Viděl budoucnost dřív, než si ji zbytek z nás vůbec dokázal představit, říká režisér Steven Spielberg

01.02.2023 | Knižní zajímavosti
Ernest Cline je skutečný vizionář. Viděl budoucnost dřív, než si ji zbytek z nás vůbec dokázal představit, říká režisér Steven Spielberg

Ernest Cline vždycky miloval videohry a filmy z osmdesátých let. Vystavěl kolem nich zápletku svého románu a Ready Player One nadchlo celý svět. Steven Spielberg podle tohoto bestselleru dokonce natočil úspěšný film. A fanoušci videoher (ale nejen oni) jásají - česky totiž právě vyšlo Ready Player Two!

Bylo mu pět let, když do kin vtrhl první díl Star Wars. „Viděl jsem to asi šestkrát a ovlivnilo mě to navždy,” směje se Ernest Cline, autor bestsellerů Ready Player One a novinky Ready Player Two.

Kromě Star Wars vyrůstal taky na Star Treku a samozřejmě ho neminuly blockbustery jako E. T. Mimozemšťan nebo Indiana Jones. Právě díky nim se stal filmovým scenáristou. Jenže v Hollywoodu si Ernest Cline uvědomil, že každodenní realita filmových tvůrců není zdaleka tak pohádková, jak se na stříbrném plátně může zdát.

Napsal scénář k filmu Fanboys (česky Fanoušci, 2009), ale výslednou podobou filmu byl zklamán. „A tak jsem se rozhodl, že napíšu román, protože do něj vám na rozdíl od scénáře nekecá dvacet dalších lidí,” uvedl v jednom rozhovoru. „V románu má autor skutečně možnost napsat věci tak, jak chce. A ta svoboda při psaní bylo něco úžasného.”

Začal psát knihu, kterou pojmenoval Ready Player One.

Odehrává se v roce 2045, kdy je Země přelidněná, zpustošená klimatickou krizí, a lidé z ponuré každodenní reality utíkají do virtuálního světa zvaného OASIS. Právě tam tvůrce této virtuální reality před svou smrtí ukryl veškeré své dědictví v hodnotě mnoha set miliard dolarů. Po majetku prahnou jak mocné korporace, tak obyčejní snílci. A když Wade Watts, kluk z chudé čtvrti, rozluští první hádanku, hon na poklad začíná!

Ernest Cline do Ready Player One kromě své lásky k videohrám a filmům z 80. let přidal napínavou zápletku a řadu hádanek, nad kterými si potrápí mozek i čtenář. Vznikla tak originální kniha se stejnou mírou návykovosti jako počítačové hry.

Ready Player One vyšlo v roce 2011 a stalo se to, o čem sní každý spisovatel: kniha se stala okamžitým hitem. Práva se prodala do více než 20 zemí a filmová studia se předháněla, kdo zaplatí za filmovou licenci víc.

Kniha zdaleka neoslovila jenom geeky. „Nemusíte mít vystudovanou archeologii, aby vás bavil Indiana Jones,” nechal se slyšet Ernest Cline. Za úspěchem Ready Player One stojí sympatický hrdina, který sám bojuje proti zákeřné korporaci, a zběsile ubíhající děj, který čtenáři nedopřeje chvilku klidu.

Filmové adaptace se zhostil legendární režisér Steven Spielberg, což nadchlo jak čtenáře knihy, tak samotného autora. Jak už bylo řečeno, právě jeho filmy jako E. T. Mimozemšťan, Čelisti nebo Indiana Jones totiž Ernesta Clinea při psaní hojně inspirovaly. Nutno dodat, že Spielberg zápletku filmu výrazně upravil, takže pokud se vám líbila kniha, můžete se podívat na film a pořád být překvapeni.

Pokračování Ready Player Two česky vyšlo na začátku roku. Opět se zde setkáváme se starým známým Wadem Wattsem z jedničky. Ten v hlubinách OASIS tentokrát najde tajný trezor s technologií, která by mohla změnit svět navždy!

Ready Player Two má s prvním dílem společný akcí nabitý děj, hromadu popkulturních narážek a to, že si při čtení připadáte, jako byste sledovali napínavý film. Zároveň se ale neubráníte nepříjemnému pocitu – je tohle skutečně budoucnost, která nás čeká?

Jak totiž prohlásil režisér Steven Spielberg: „Ernest Cline je skutečný vizionář. Viděl budoucnost dřív, než si ji zbytek z nás vůbec dokázal představit.”

Brrr! Znepokojivé!

Text: Vavřinec Fiala
Foto: Dan Winters, Štěpánka Levá

 

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.