Marek Epstein napsal sugestivní román o dobách, které, doufejme, už nikdy nezažijeme

28.10.2022 | Recenze
Marek Epstein napsal sugestivní román o dobách, které, doufejme, už nikdy nezažijeme

Kolik toho unese jeden lidský život?
Leontýna Frýdová je od narození obdařena téměř až nadlidskou fyzickou silou, čeká ji však život, kdy jen její dar nemusí stačit.
Němci Leu připravili o rodinu, ale Bůh, patrně jako veliký vtipálek, jí jednoho z nich poslal jako anděla strážného. Nenechte se mýlit, Hermann není dobrým člověkem, snaží se najít vykoupení za tisíce mrtvých v jedné nevinné duši. Lea tak dostává novou naději na život. Naději, kterou velice rychle zašlapou hluboko do země naši „osvoboditelé“ z východu.

Země / Marek Epstein

Jak Lea dospívá, bere jí krutý režim vše – lásku, dceru, práci... Šťastné momenty, kterých je poskrovnu, rychle střídají nešťastné události, jež by na kolena srazily patrně každého. Lea se ale vzdát nehodlá. Bude bojovat až do konce a nikdy „neohne hřbet“.

V příběhu se prolíná několik časových úseků, přičemž každý z nich nás zavádí do určité fáze života osudem zkoušené ženy, matky, milenky. Poznáváme mnoho zajímavých osobností a některé cesty nás zavedou na místa, jež by se dala nazývat peklem.

Marek Epstein napsal neskutečně skutečný román o síle jedné vůle drcené soukolím zla a dobách, které, doufejme, už nikdy nezažijeme. Přestože se jedná o beletrii, jsou události popisovány natolik sugestivně, že by se klidně mohlo jednat o příběh reálný. Autor ve čtenáři zajisté nejednou vyvolá pocit bezmoci nad tím, jaký pro svou hrdinku napsal život. Zde je třeba si uvědomit, že realita častokrát byla ještě horší.

Stále se nemohu rozhodnout, zda bylo těžší číst o hrůzách druhé světové války – a věřte, že v příběhu narazíte na explicitně popsané mučení a vraždy –, nebo o systematickém ničení lidských životů, které bezprostředně po ní následovalo. Přeskakování v ději udržuje čtenářovu pozornost v pohotovosti a nesnadné téma z knihy nedělá čtení vhodné před spaním. Pokud si budete příběh dávkovat postupně, může se stát, že se stejně jako já budete muset o pár stran vrátit a oživit si trochu, na co vlastně která kapitola navazuje. Každopádně je pro mě Země knihou, která v mém nitru bude ještě dlouho rezonovat.

Text: Pavel Polcar
Foto: se svolením Euromedia Group 

 

Nepřehlédněte

První březnový víkend se do Ostravy sjedou všichni milovníci knih. Už popáté se zde koná Knižní festival Ostrava, jehož letošní tváří se stala spisovatelka Nina Špitálníková

21.02.2024 | Knižní zajímavosti

"Když má kniha vyprávět příběh největší československé kapely, musí být stejně dobrá jako muzika, o které pojednává," říká Marcela Titzlová, autorka publikace Elán

20.02.2024 | Rozhovory

Za zamčenými dveřmi – thriller, kvůli kterému přestanete mít rádi vůni levandule. Nechte se zlákat recenzí na čerstvou knižní novinku

19.02.2024 | Recenze

Ztratily se dvě šťastně vdané ženy, které nemají nic společného. Nemůže jejich zmizení přeci jen nějak souviset? Přečtěte si ukázku z knižní novinky Připoutaná

18.02.2024 | Ostatní

Návykové romány začátku roku 2024, které budete milovat! Užijte si dávku intrik, boje, lásky a vášně s únorovými knižními novinkami

17.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.