Poslední léto: Skvěle popsané myšlenky a pocity rebelující patnáctileté holky. Na tuto knihu budete myslet ještě dlouho po přečtení

18.05.2024 | Recenze
Poslední léto: Skvěle popsané myšlenky a pocity rebelující patnáctileté holky. Na tuto knihu budete myslet ještě dlouho po přečtení

RECENZE: Drzé a provokativní. Přesně tyto dvě slova vystihují příběh, který vám kniha Poslední léto přináší. Je to zpověď mladé dívky, která se snaží prokousat nelehkým období dospívání. Někdy to jde lépe, jindy to je na houby. První lásky, vztah k rodičům i učitelům, hledání vlastní cesty, a hlavně sama sebe, což rozhodně není snadné, obzvláště v dnešním světě, kde je tolik možností.
 

Rošťácká „patnáctka“ vás pustí do svých myšlenek a pocitů. Ukáže vám, co je pro mladé dívky důležité, i jak berou rady starších a zkušenějších. Místy vás pobaví, jinde dojme, ale někdy třeba i naštve. Autorka si nebere servítky a přináší nám vše bez příkras, rovnou z hlavy puberťáků a dospívajících.

Sledujeme zde vývoj hlavní hrdinky, jak se mění její názory a priority, kam ji zavede cesta života. V příběhu se dotkneme spousty důležitých témat, i když dospívání je samo o sobě občas vážné a nelehké.

Na začátku jsem vůbec netušila, kam příběh míří. To, co jsem nakonec dostala, předčilo mé očekávání. Neskutečně jsem si užívala autorčin styl. Bavila mě každičká stránka, každičká věta. Je to svěží, svižné, má to spád. Příval slov se na nás valí jako řeka, bere vás s sebou a nepustí. Nádherné věty, úžasné přirovnání, prostě skvělé! Toto že je prvotina autorky? Opravdu smekám a potřebuji víc!

Co od knížek očekávám? Emoce! Tady jsem jich byla plná. Neprožila jsem sice to samé, co hlavní hrdinka, ale tak silně se mě to dotklo, až jsem měla místy pocit, že to byl můj život. Chvíli jsem se v ní našla já za mlada, jindy jsem v ní viděla mou dceru za pár let. Je poznat, že autorka ví, o čem píše a že je to příběh ze života.

Pokud milujete v knihách zmínky o jiných knihách, tak i tady si přijdete na své. Já si při čtení hned přidávala na seznam uvedené knížky. Autorka mě v textu tak navnadila a inspirovala, že si je musím pořídit.

Na tuto knížku budu myslet ještě dlouho po přečtení a je to jedna z těch knih, které si rozhodně potřebuji přečíst ještě několikrát.

 

Text: Eva Francová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Na žádné dovolené nesmí chybět audiokniha! Nic neváží, nepolejete ji, ani ji nezničíte na pláži. Navíc je vždy na dosah ruky přímo ve vašem telefonu

12.06.2024 | Tipy na knihy

Tři tipy pro náročné čtenáře: povídky od autorky knihy Takové maličkosti, Píseň L. od Veroniky Opatřilové a alternativní život Milana Kundery

11.06.2024 | Tipy na knihy

Tereza Bebarová: „Úspěch je nikdy nekončící proces, bez ohledu na profesi." Herečka, kterou znáte z pořadu Peče celá země, načetla audio verzi románu spisovatelky Liane Moriarty

10.06.2024 | Rozhovory

Toskánské dědictví: Na první pohled odpočinkové čtení umně splétá city a emoce a čtenářům nabízí silný příběh

08.06.2024 | Recenze

Druhý dech: Tajemno, podivnosti a intenzivní strach. Klidné přírodní lůno se promění v dějiště hrůz. Temný debut českého autora prošpikovaný popkulturními odkazy

07.06.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.