Dům na Riviéře odkrývá temná válečná tajemství

14.08.2022 | Recenze
Dům na Riviéře odkrývá temná válečná tajemství

Australská spisovatelka Natasha Lesterová je českým čtenářům známá díky románům Pařížská švadlena a Skříň plná Diora. Zaměřila se v nich na život během druhé světové války a tuto linii umně kombinuje se současností. Ve stejných stopách kráčí i aktuální počin nazvaný Dům na Riviéře. Opět se odehrává ve Francii za okupace nacisty a také v něm hraje hlavní roli umění a móda. (text: Barbora Javorková, zdroj fotografie: Štěpánka Levá)

Ve dvou dějových liniích střídavě sledujeme Éliane a Remy, hlavní hrdinky knihy a jejich spletité cesty životem.
V roce 1939 se hrozba války vznáší nad Paříží jako temný bouřkový mrak. Éliane pracuje v Louvru, kde se jako milovnice umění cítí nejlépe. Okupantům zatají, že rozumí německy a stane se tak na pohled bezvýznamnou katalogizátorkou děl, pro odboj je však její role nesmírně důležitá. Éliane prožívá první skutečnou lásku s malířem Xavierem, která náhle končí zradou ze strany umělce. Jaké je dívčino překvapení, když po čase svého milého znovu uvidí, jenže na místě, kde by to vůbec nečekala! Bude mu moci důvěřovat a svěřit nebezpečná tajemství?

V roce 2015 odjíždí Remy Langová na Riviéru, do domu, který zdědila, aby se vzpamatovala z těžké rány osudu. O svém dědictví mladá žena mnoho neví, byla totiž adoptovaná, proto je velmi překvapená, když v domě najde seznam evidovaných uměleckých děl ukradených za války z Paříže spolu s jedním obrazem visícím na zdi pokoje. Jak se válečná kořist mohla dostat do domu, který jí nyní patří? Dozví se Remy odpověď na otázku, odkud pochází a co mají její předkové s těmito věcmi společného?

Natasha Lesterová v knize Dům na Riviéře už potřetí dokázala, že jí společenské romány, v nichž se snoubí historické téma s romantikou, prostě sedí. Její knihy cílí na čtenářsky atraktivní, byť nelehké období druhé světové války. Citlivým, přesto bolestivým způsobem líčí útrapy i neuvěřitelnou statečnost obyčejných lidí bojujících za svobodu. Scény jsou vypjaté i emotivní a v duších citlivějších čtenářů rezonují ještě dlouho po přečtení, kdy si většina určitě položí otázku, zda by byli schopni stejných obětí jako hrdinové tohoto románu. Přestože část odehrávající se v současnosti také útočí na city, protože Remy se potýká s těžkou traumatickou situací, příběhu po celou dobu suverénně dominuje historická linie s odbojářkou Éliane v hlavní roli.

Doposud pro mě byla jedničkou Pařížská švadlena, ale dojemný, vemlouvavý a na správných místech napínavý Dům na Riviéře jí zdatně šlape na paty. Je protkán láskou k umění a módě a zároveň vzdává hold lidem, kteří riskovali vlastní životy, aby ochránili cenné kulturní dědictví Francie. Australanka Natasha Lesterová se prostě umí dotknout srdcí tím správným způsobem a zanechat ve čtenáři výrazný a nezapomenutelný dojem.

 

Nepřehlédněte

"Píšu v noční košili a v županu a občas u toho mám zapnutou televizi." Halina Pawlowká v nové knize Rande s humorem sobě vlastním popisuje, co vše se může přihodit na schůzce dvou lidí

10.12.2023 | Rozhovory

Grafický román – multifunkční dárek (nejen) pro nečtenáře. Už dávno neplatí, že v komiksech najdete jen superhrdiny

09.12.2023 | Tipy na knihy

„Tátova hudba a duše byly s tímhle časoprostorem neoddělitelně spjaté,“ říká o skladateli Karlu Svobodovi jeho syn Petr. Právě vyšla jeho výpravná biografie o otci

08.12.2023 | Rozhovory

Oppenheimer – Americký Prométheus: Právě z této knihy čerpal Christopher Nolan při psaní scénáře ke svému filmovému hitu o americkém fyzikovi

07.12.2023 | Recenze

Robert Bryndza: "V Česku si připadám jako rocková hvězda." Autor thrillerů, ze kterých se pravidelně stávají bestsellery, ve volném čase nejraději čte historické romány a sci-fi

06.12.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.