Dvě ztracená srdce

18.06.2022 | Recenze
Dvě ztracená srdce

Tři dny, které se vykouřily z paměti. Jedna dívka, která se probudila, a jeden chlapec, který by se raději neprobudil. Tlukot je dalším výjimečným literárním počinem španělského spisovatele Javiera Ruescase, jenž přizval ke spolupráci Francesca Mirallese. (text a foto: Helena Herynková)

Elia se probudila po nehodě z kómatu a naštěstí je zcela zdravá. Jediné, co jí chybí ke štěstí je několik dní před nehodou, na které si prostě za žádnou cenu nemůže vzpomenout. Rodiče z ní mají takovou radost, že jí pořídili nový mobil a chatovací aplikaci. Elia se tak může spojit se světem – no, jestli lze za svět považovat nejlepší kamarádku Sue, Marion, kterou poznala v nemocnici na terapii, a Tommyho, výměnného studenta ze Států, který momentálně bydlí u Sue.
Pak se ale stane něco divného. Do chatovací aplikace se přihlásí neznámý kluk (snad je to kluk) a začne si s Eliou psát. Elia absolutně netuší, kdo tajemný Phoenix je a kde vzal její telefonní číslo, s nímž je účet v aplikaci propojen. Nutno však přiznat, že jí Phoenixova virtuální společnost nevadí a moc ráda by zjistila víc. Kdo je podivně zachmuřený cizinec a odkud se s Eliou znají, to už budete muset zjistit v knize Tlukot.

Možná si říkáte, že půjde o další banální young adult románek. A možná máte tak trochu pravdu. Co vás ale dokonale vytrhne ze čtenářského pohodlí, je fakt, že příběh Eli a Phoenixe je psán pouze a výhradně pomocí zpráv z výše zmíněné chatovací aplikace. Takže se při čtení dozvídáme jen to, co si aktéři píší, pro zbytek musíme zapojit svou fantazii na plné obrátky. A to pozvedá celé vyprávění o několik stupňů výš.
Javier Ruescas se českým čtenářům předvedl už předešlou knihou Příběhům o lásce věřit zakázáno. Pro svou další knihu si našel parťáka, stal se jím Francesc Miralles, španělský novinář a editor. Společně stvořili román, psaný výlučně jen dialogy. A nelze než souhlasit s výrokem jednoho z autorů, a sice, že se jedná o „dílo vyprávěcího inženýrství“. K tomu s radostí připojuji, že tuhle chatovací lahůdku slupnete jako malinu a budete toužit po tom, abyste se dozvěděli, jak to bude s Eliou a Phoenixem dál.

Tlukot je útlou knížkou s hutným příběhem, který potěší všechny milovníky zapeklitých milostných dramat. A uchvátí ty, kteří přímo prahnou po knihách vyprávěných nově, jinak a neotřele.

Nepřehlédněte

Jana Bernášková svou novou knihu okořenila řadou bláznivých příhod a nebojí se v ní odkrývat ani lechtivá témata

02.06.2023 | Recenze

Lidi se rádi podívají do zákulisí profesí, které je fascinují, říká novinář a spisovatel Martin Moravec. Ve svých knihách vyzpovídal neurochirurga, letce a kriminalistu

01.06.2023 | Rozhovory

Vstupte do života jednoho z nejoblíbenějších herců dnešní doby. Alan Rickman vás ve svých denících vezme na dovolenou, ale i na natáčení Harryho Pottera

31.05.2023 | Ostatní

Pavel Tomeš je nejen stand-up komik, ale také spisovatel a sám sobě nakladatelem. Jeho poslední kniha získala Kosmas Cenu čtenářů v rámci Magnesie Litery

30.05.2023 | Rozhovory

Romány, v nichž vystupují silné ženské hrdinky, které boří stereotypy a bojují za rovnoprávné vzdělávání mužů a žen

29.05.2023 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.