True crime – pravdivé příběhy vrahů a jejich obětí jsou hitem mnoha populárních podcastů i knih. Tohle čtení je často děsivější a brutálnější než leckterý fiktivní thriller!

18.09.2023 | Tipy na knihy
True crime – pravdivé příběhy vrahů a jejich obětí jsou hitem mnoha populárních podcastů i knih. Tohle čtení je často děsivější a brutálnější než leckterý fiktivní thriller!

Je určitě mnoho věcí, které jste o sériových vrazích chtěli vědět, ale báli jste se zeptat. A nejenom o nich. Jistě by vás zajímaly i oběti, které za sebou vrazi zanechávají, ty však jako kdyby zůstávaly spíše někde na okraji. Policie má totiž jen jeden hlavní cíl – dopadnout jejich vraha. Bohužel, ne vždy se jí to podaří. Některé zločiny, spáchané tím nejodpornějším způsobem, zůstávají dodnes nevyřešeny a mnohá tajemství, dříve, než stačí být odhalena, zemřou spolu se svými pachateli.
 

Naštěstí máme v našem literárním světě autory, jimž takové případy nedají spát. Ať už je důvodem jejich často složitého investigativního pátrání empatie k obětem vrahů, neodolatelná touha odhalit skrytá tajemství a zpochybnit tak naše zažité představy, anebo čistě jen záliba v tajemných historických příbězích, umožňují nám do tak těžko uchopitelného světa vraždících kreatur a jejich temné mysli nahlédnout hlouběji. Dávají nám také příležitost lépe pochopit, jak si vrazi vybrali svou oběť.


Mezi takové autory patří bezesporu americká spisovatelka a historička Hallie Rubenhold. Název její nejnovější knihy Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače už sám napovídá, o čem vypráví. Hlavním tématem je pět žen, obětí Jacka Rozparovače, o kterých panoval názor, že šlo o prostitutky. Tento mýtus autorka překvapivě vyvrací. Polly, Annie, Elizabeth, Catherine a Mary Jane měly své životy, práci, zájmy, také starosti, každá byla jiná a žila jinde... Přesto, ačkoliv se nikdy nesetkaly, jejich osud skončil stejně.

Ocitly se v nesprávnou dobu na nesprávném místě a roku 1888 byly v Londýně zavražděny. Kniha jejich působivých a na pravou míru uvedených životních příběhů, které se odehrávají v pro ženy tak těžké době druhé poloviny 19. století, se stala bestsellerem Sunday Times a byla také zfilmována jako dramatický seriál. V roce 2019 se stala vítězem ceny Baillie Gifford Prize za literaturu faktu.


Vyšlo v nakladatelství Vendeta.


Další odvážnou autorkou je oceňovaná investigativní novinářka, spisovatelka a publicistka Maureen Calahanová. Její nová kniha Americký predátor je výsledkem roky trvajících rešerší a sběru informací o jednom z nejděsivějších sériových vrahů, zvaném „čiré zlo“, Israeli Keyesovi. Možná jste o něm neslyšeli, ale přesto existoval. Autorka odkrývá jeho skutečný příběh, o kterém FBI nerada hovoří. Zabíjel desítky let a stejně tak dlouho se vyhýbal odhalení. Pohyboval se po celém území USA, vraždil a zbavoval se obětí, a mezitím žil normální rodinný a pracovní život na Aljašce. FBI nakonec Israele Keyse dopadla, avšak mnohé z jím spáchaných krutých vražd do jeho smrti již vyřešit nestihla. Kniha se v oblasti literatury faktu dočkala několika literárních cen a je v tomto žánru považována za jednu z nejlepších.


Vyjde v září v nakladatelství Vendeta.

 

Text: Hana Wielgusová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Bad Mothefucker: Život a filmy Samuela L. Jacksona – Poznejte největšího pohodáře Hollywoodu. Text doprovází ilustrace od šestadvaceti výtvarníků z celého světa, kteří na počest Jacksonovy kariéry vytvořili nové plakáty k jeho filmům.

27.09.2023 | Tipy na knihy

Vařečkou proti válce: Hrdinky historického románu Na kuchyňské frontě předvádějí vrcholné kuchařské umění z potravin na přídělový systém

26.09.2023 | Recenze

Kvalitní literatura pro dlouhé podzimní večery: Novinka Ráj od nositele Nobelovy ceny za literaturu a další tituly, které se jistě zařadí mezi nejlepší knihy vašeho života

25.09.2023 | Tipy na knihy

U těchto příběhů se vám napětím rozbuší srdce: Tři tipy na temné knihy, jako stvořené pro podzimní čtení

24.09.2023 | Tipy na knihy

Josef Káďa Kadeřábek doporučuje svou novou knihu fanouškům seriálu Volha: "Na panáka myslivecké na ledu se dalo trochu skotské whisky jenom nahoru, takzvaně na plavanou. A host nic nepoznal."

23.09.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.