Kniha Muž jménem Ove uchvátila celý svět, ve filmovém zpracování roli bručouna ztvárnil Oscary ověnčený Tom Hanks

04.02.2023 | Ostatní
Kniha Muž jménem Ove uchvátila celý svět, ve filmovém zpracování roli bručouna ztvárnil Oscary ověnčený Tom Hanks

Do českých kin dorazil snímek Muž jménem Otto, natočený podle bestselleru Muž jménem Ove od švédského autora Fredrika Backmana. Hlavní roli bručouna Otto Andersona ztvárnil Oscary ověnčený Tom Hanks a jeho novou sousedku hraje Mariana Treviño. Tento hřejivý a vtipný příběh o lásce, ztrátách a životě ukazuje, že rodinu lze někdy najít na těch nejneočekávanějších místech.

Kniha Muž jménem Ove uchvátila celý svět, 42 týdnů se udržela na žebříčku bestsellerů magazínu New York Times. Ve Švédsku se pak dočkala adaptace v podobě celovečerního filmu, který se stal skutečným fenoménem. Snímek byl nominován na dva Oscary včetně kategorie pro nejlepší cizojazyčný film.
Po úspěchu knižní předlohy ve Spojených státech a s ohledem na vysokou popularitu švédské filmové adaptace se producent Fredrik Wikström Nicastro rozhodl vytvořit jeho americkou verzi. Když pak Hanks s manželkou Ritou Wilson švédský snímek viděl, rozhodli se Nicastra oslovit. Všichni tři spojili své síly jako producenti a Hanks si navíc zahrál hlavní roli. V jedné z vedlejších rolí si zahrál také jeho syn – Truman Hanks.

Převod příběhu do prostředí Spojených států byl výzvou, ale zároveň zcela přirozenou záležitostí. Chtěli jsme vytvořit velmi, velmi americkou verzi filmu,“ říká Nicastro. „Je v něm spousta témat, která nám připadala pro naši dobu velmi aktuální – mezilidská komunikace a komunity, odpoutání se od minulosti a radost ze života.“

Pro Otto Andersona existuje jen jediný způsob, jak se chovat: dělat věci správně. Ať už jde o jakékoli všední úkony a činností. Otto vše dělá tak, jak se to dělat má... a každý, kdo to dělá nějak jinak, je pro něj idiot. „Své chování má zažité už od chvíle, kdy se narodil,“ prohlašuje Tom Hanks.
Se sousedy má Otto nepsané pravidlo– on je jaký je a jeho sousedé to prostě akceptují. Dokud se naproti přes ulici nepřistěhuje nová rodina, která má úplně odlišné názory. Marisol, její manžel a děti se nenechají odradit a díky tomu vznikne neočekávané přátelství, které Ottovi zcela změní život.

Novou sousedku Marisol si zahrála mexická herečka Mariana Treviña a jejího manžela Tommyho Manuel Garcia-Rulfo.
A ačkoliv je Otto občas pěkný mrzout, stále se k němu vracejí. „Nebojí se ho,“ říká Hanks. „Váží si toho, co jeho přítomnost jejich okolí přináší, a chápou, že je to ve svém důsledku velice férový muž.“
Treviño byla nadšená, že se může na filmu podílet, a to nejen proto, že měla šanci zahrát si po Hanksově boku, ale také proto, že příběh filmu představuje jedinečnou směsici humoru a dramatických situací, které vycházejí ze skutečného života. „Myslím, že komedie jsou většinou postavené na velice vážných a často až bolestných základech – na nějakém osobním nebo společenském problému,“ soudí. „Komediální a dramatická stránka života se vždy prolínají, protože mezi těmito dvěma stavy neustále balancujeme.“
Treviño navíc dodává, že postavy jsou vykresleny tak, aby nebyly příliš cukrkandlové nebo sentimentální. „Jsou pozoruhodné, aniž by si to uvědomovaly,“ říká.

Koncept navazování nečekaného přátelství s lidmi, kteří vám jsou naprosto doslovně nejbližší – tedy se sousedy – je podle všeho něčím, co Hankse velice oslovuje. Svůj předchozí film Výjimeční přátelé natáčel v Pittsburghu a ztvárnil v něm nejslavnějšího a nejtypičtějšího amerického souseda Freda Rogerse.

„Tím, co vyplňuje prázdnotu našich životů, jsme my sami – a také naši sousedé,“ míní Hanks. „I když je nemáte rádi, i když jsou mezi vámi velké kulturní rozdíly, dělí vás náboženství, původ nebo politika, dříve nebo později budou potřebovat vaši pomoc a vy jejich. Když nevíte, jak odvzdušnit topení, na koho se obrátíte? Když udeří tornádo, co se stane jako první? Sousedé vyjedou s motorovými pilami a stěhovacími vozy. Snímek Muž jménem Otto na tomto principu staví – jde o film o komunitě a film o rodině.“

Abyste pochopili, proč je Otto Andersona nyní takový bručoun je důležité říct, že jehož život ztratil smysl po ztrátě manželky Sonyi, proto je Otto připraven se vším skoncovat.
Ve filmu najdete tedy i příběh seznamování mladého Otty se Sonyou, je vyprávěn prostřednictvím vzpomínkových scén, v nichž Sonyu hraje Rachel Keller a Ottu syn Toma Hankse a Rity Wilson Truman Hanks.
A právě jedním z klíčových tvůrčích problémů bylo pro tvůrce filmu vytvoření vzájemného kontextu pro sekvence retrospektivní a ty ze současnosti. „Museli jsme přijít na způsob, jak si pohrávat se dvěma různými světy, se vzpomínkami na jeho minulost a vzpomínkami na radost ze života se Sonyou,“ říká výtvarnice Barbara Ling, která nedávno získala Oscara za svou práci na filmu Tenkrát v Hollywoodu.

Autorem hudby je na Oscara patnáctkrát nominovaný Thomas Newman. Klíčovým prvkem Newmanovy hudby je původní píseň „Til You're Home“, o jejíž napsání a nazpívání požádal Forster producentku Ritu Wilson. Newman pak klíčové prvky melodie začlenil do samotného hudebního soundtracku filmu.
Výslednou píseň nakonec Wilson napsala společně s Davidem Hodgesem. Píseň pak nazpívala jako duet se Sebastianem Yartou. „Říkala jsem si, že by Otto mohl tuhle píseň zpívat své ženě, ale že by ji stejně tak mohla zpívat také ona jemu,“ objasňuje Wilson. 

Text: Falcon
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

Kateřina Brožová: „Úklid si musíte rozkouskovat na malé úkoly, které budete dělat pravidelně.“ Nejsledovanější česká úklidová influencerka napsala příručku Úklid pro klid

12.04.2024 | Rozhovory

Skvělá zpráva pro fanoušky severských detektivek: Největší Nesbøho konkurent Stefan Ahnhem je zpět s novou sérií

10.04.2024 | Tipy na knihy

Dva nové romány plné temnoty, napětí a vražd: Skutečný příběh Mansonovy vraždící sekty a mystery thriller, který sbírá jedno ocenění za druhým

09.04.2024 | Tipy na knihy

Albert Čuba: „Každé pondělí začínám číst novou knihu.“ Oblíbený herec z Divadla Mír v rozhovoru prozradil, proč se smál u Kámasútry a co dělá s přečtenými knihami

08.04.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.