Probudil se vedle zakrvácené mrtvoly a myslí si, že je vrah. To není skutečnost, to je začátek románu Mikela Santiaga

29.11.2022 | Recenze
Probudil se vedle zakrvácené mrtvoly a myslí si, že je vrah. To není skutečnost, to je začátek románu Mikela Santiaga

Probudil se vedle zakrvácené mrtvoly a myslí si, že je vrah. Nebo se mu to jen zdálo? Je přece v nemocnici, doktoři říkali, že měl autonehodu. A on si opravdu skoro nic nepamatuje. Jenže v onen večer se určitě něco stalo, rána na jeho hlavě to potvrzuje. A on byl u toho.

Hlavním hrdinou knihy je Alex, mladý kluk, zahradník, ale taky tak trochu dealer drog. Po letech v cizině se vrátil domů, aby se postaral o dědečka ztrácejícího paměť. Aktuálně prožívá dobré období, našel si přítelkyni z bohaté rodiny, má šanci získat dobrou práci a vymanit se tak z dluhů, které nasekal kvůli matčině nemoci. Jenže co když půjde do vězení? Ta mrtvola totiž reálně existuje a Alex vůbec netuší, co s ní má společného. Amnézie trvá, a pokud se mu přece jen něco vybaví, jsou to věci, se kterými by na policii určitě neběžel. Má jedinou šanci – vrátit se po vlastních stopách a rozlousknout celou záhadu sám. Pouští se do pátrání, které ho přivede nejen do opuštěných fabrik a domů místní smetánky, ale také do vlastní minulosti. Co se odehrálo před lety? Jakou roli v tom hrál onen mrtvý muž a jednotliví členové Alexovy rodiny, včetně zapomínajícího dědečka? A vzpomene si Alex nakonec, co se v onu noc vlastně přihodilo? Anebo je Alex prostě a jednoduše lhář?

Thriller úspěšného a hojně překládaného, ale v Česku zatím neznámého španělského autora Mikela Santiaga nás zavádí do atraktivního prostředí – do přímořského městečka autonomního Baskicka. Zajímavý je i hlavní hrdina, poněkud nespolehlivý vypravěč, který se při odhalování pravdy zaplétá stále hlouběji nejen do svých vlastních lží, přesto ale v čtenářích vzbuzuje od první chvíle sympatie. Čtenáře zaujme i početná řádka vedlejších postav. Kniha je napínavá, plná zvratů, autorovi se daří držet slušné tempo vyprávění. Máte-li rádi psychologické thrillery s překvapivými konci, pak je Lhář tím správných tipem na nadcházející dlouhé večery. A já pevně doufám, že Lhář nebude zároveň poslední knihou, kterou máme šanci si od Mikela Santiaga přečíst.

Text: Hana Kubíková
Foto: Kateřina Svobodová

 

Nepřehlédněte

Nepíšu proto, abych byl populární, těší mě to, říká král severských detektivek Jo Nesbø, který přijel v říjnu loňského roku do Prahy

05.02.2023 | Rozhovory

Kniha Muž jménem Ove uchvátila celý svět, ve filmovém zpracování roli bručouna ztvárnil Oscary ověnčený Tom Hanks

04.02.2023 | Ostatní

Izraelská spisovatelka Dorit Rabinjanová vyniká mimořádným knižním projevem, ve svém románu upozorňuje na izraelsko-palestinský konflikt

03.02.2023 | Recenze

Lidé většinou tiše čekají, že vztah bude dobře pokračovat sám od sebe. To je ale omyl, říká Denisa Říha Palečková

02.02.2023 | Rozhovory

Ernest Cline je skutečný vizionář. Viděl budoucnost dřív, než si ji zbytek z nás vůbec dokázal představit, říká režisér Steven Spielberg

01.02.2023 | Knižní zajímavosti

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.