Mysteriózní thriller od mistra temnoty, Franck Thilliez opět šokuje závěrem knihy

16.09.2022 | Recenze
Mysteriózní thriller od mistra temnoty, Franck Thilliez opět šokuje závěrem knihy

Gabriel Moscato, náčelník četnictva malé horské vesničky Sagas v Savojských Alpách se s nasazením všech pák snaží najít svoji ztracenou sedmnáctiletou dceru Julii, která třikrát týdně trénovala na závody v Chamonix. Její horské kolo našli opřené o strom druhý den, co se nevrátila domů. Psí stopaři ztratili její stopu v oblasti parkoviště. Helikoptéry ze vzduchu a desítky policistů prozkoumávaly les.

Vyzpovídali spolužáky i známé a také zaměstnance hotelu U Skály, kde si Julie přivydělávala jako pokojská. Na její digitální kameře chyběla paměťová karta. Mohlo by to pomoci? Gabriel se natáhl na postel a hodlal zde přespat. Vtom začali z nebe padat mrtví ptáci. Když se probudil, bylo všechno jinak. On vypadal jinak, jeho četnická uniforma i zápisník zmizely. Postupně se dozvídá, že se píše rok 2020 a jeho dcera se postrádá už 12 let. Na četnictvu to mají jako uzavřený případ. Gabriel to ale nechce nechat jen tak a znovu se pouští do pátrání na vlastní pěst. Začíná u podobných případů, zpovídá pozůstalé nalezených a zavražděných dívek přibližně v Juliině věku. Mnozí si moc nepamatují, je to přece jen už 12 let, ale přesto alespoň sbírá střípky faktů, které jej posunují dál. Výsledky předčí všechna hororová očekávání. Děsivý konec by nenapadl ani nejlepšího znalce detektivek. Do posledních stránek prostě ani netušíte.

Ne nadarmo patří Franck Thilliez k nejlepším a nejčtenějším francouzským autorům thrillerů. Tentokrát se však pouští do poněkud jiného tématu, dokonce opouští svého oblíbeného vyšetřovatele Francka Sharka a jeho partnerku. Jediné, co jeho předchozí romány s nynějším spojuje, je pozadí vylíčení aktuálních témat současné společnosti, které jsou samy o sobě dostatečně hrůzné a varující.

Přesto je kniha tak úžasně napsaná, že i přes všechny děsy vás bude nutit vrátit se k ní znovu. Zvlášť pro ty, kdo se rádi bojí a milují napětí.

Text: Zuzana Dorogiová
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Mladým mužům často chybějí ke štěstí úplně jednoduché rady, říká Peter Podlesný. Jeho podcast patří k nejposlouchanějším na Slovensku

30.11.2022 | Rozhovory

Probudil se vedle zakrvácené mrtvoly a myslí si, že je vrah. To není skutečnost, to je začátek románu Mikela Santiaga

29.11.2022 | Recenze

Colleen Hooverová: Ovládla TikTok, potom i žebříčky bestsellerů

28.11.2022 | Knižní zajímavosti

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.