Mateřstvím získalo její povolání jiný rozměr, říká pediatrička Klára Sekyrová

20.09.2022 | Recenze
Mateřstvím získalo její povolání jiný rozměr, říká pediatrička Klára Sekyrová

Být dobrou mámou je podobně náročné jako být dobrou lékařkou – musíte mít hlavu i srdce otevřené změnám, umět naslouchat a být neustále ochotni pracovat na sobě samém. Své o tom ví Klára Sekyrová, která se rozhodla podělit o zkušenosti z obojího v nové knize Dr. Máma.

Klára Sekyrová je maminkou malého Štěpánka, ale také praktikující pediatričkou. V knize přiznává, že mateřstvím získalo její povolání jiný rozměr. Jinak by totiž věci řešila pragmatická lékařka a jinak citlivá maminka. A protože je dobré najít zlatou střední cestu, své osobní zážitky si zapisovala. Vyprávění obohatila o vlastní lékařské zkušenosti a cenné rady, které mohou být pro další maminky pomocníkem v jejich vlastním rodičovství. Přihodila pár špetek humoru a kniha Dr. Máma byla na světě.

Spojením subjektivního a lékařského pohledu vznikla jedinečná kombinace veselých, dojemných i dramatických zážitků, jakéhosi veřejného deníku, proložených dobře míněnými poznatky pro všechny nastávající i současné maminky (a tatínky také, samozřejmě). Sekyrová podává své doktorské i rodičovské rady čtivě a zábavně, přesto však věcně. Možná se, stejně jako já, dojmete u kapitoly, kde autorka zjistila, že je těhotná, či pobavíte nad tím, že při podávání léku na horečku miminku po očkování se může manžel lékařky rázem proměnit ve studenta medicíny.

Ověřená lékařská doporučení, vysvětlení (a jiné špeky) jsou od vyprávění přehledně oddělené do různých boxíků a oddílů, které vám rovněž zpříjemní čtení. A až budete třeba s miminkem v náručí v knize hledat nějakou konkrétní věc, najdete ji rozhodně rychleji. Dozvíte se leccos zajímavého o antikoncepci, porodu, kojení, jak se zbavit zbytečných strachů, péči o první zoubky, cestování s malými dětmi, úrazech a mnohém dalším.

Knížka Dr. Máma udělá radost novopečeným rodičům, především maminkám, ale i prarodičům a tetám nebo strýčkům, kteří se chtějí něčemu přiučit. Může se stát dokonalým dárkem k narození caparta a vyhledávanou knihou, pokud se objeví nějaký nečekaný zdravotní problém v prvním roce života vašeho děťátka.

Text: Helena Herynková
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Bad Mothefucker: Život a filmy Samuela L. Jacksona – Poznejte největšího pohodáře Hollywoodu. Text doprovází ilustrace od šestadvaceti výtvarníků z celého světa, kteří na počest Jacksonovy kariéry vytvořili nové plakáty k jeho filmům.

27.09.2023 | Tipy na knihy

Vařečkou proti válce: Hrdinky historického románu Na kuchyňské frontě předvádějí vrcholné kuchařské umění z potravin na přídělový systém

26.09.2023 | Recenze

Kvalitní literatura pro dlouhé podzimní večery: Novinka Ráj od nositele Nobelovy ceny za literaturu a další tituly, které se jistě zařadí mezi nejlepší knihy vašeho života

25.09.2023 | Tipy na knihy

U těchto příběhů se vám napětím rozbuší srdce: Tři tipy na temné knihy, jako stvořené pro podzimní čtení

24.09.2023 | Tipy na knihy

Josef Káďa Kadeřábek doporučuje svou novou knihu fanouškům seriálu Volha: "Na panáka myslivecké na ledu se dalo trochu skotské whisky jenom nahoru, takzvaně na plavanou. A host nic nepoznal."

23.09.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.