Převozník: Román s prvky dystopie, sci-fi i lehké fantasy. Jaká je novinka od Justina Cronina? Stojí za to si ji přečíst? Dozvíte se v recenzi

21.05.2024 | Recenze
Převozník: Román s prvky dystopie, sci-fi i lehké fantasy. Jaká je novinka od Justina Cronina? Stojí za to si ji přečíst? Dozvíte se v recenzi

RECENZE: Justin Cronin v novince Převozník opět dokazuje, že je mistrem pera. Po několikaleté pauze, kdy vyvolal světovou senzaci dystopickou sérií Přechod, se vrací, aby nás ohromil a zatáhl do nitra své fantazie.
 

Představuje nám Prosperu – souostrovní stát, kde lidé žijí dokonale nalajnované životy vytvořené naprogramovaným systémem zaručujícím spokojenost a blahobyt. Ovšem tento život je pouze pro pár vyvolených – Prosperanů žijících na ostrově Prospera, jejichž biologický kód je upraven tak, aby byli perfektně zdraví. Jakmile jim fyzické zdraví a psychická pohoda klesnou pod 10 %, zamíří do Rodiště, kde absolvují iteraci – regenerační proces, při němž získají nové tělo i život. Avšak za cenu ztráty všech vzpomínek.

Zato muži a ženy z ostrova Annex nemají tak dokonalou biologickou výbavu a slouží jako pomocný personál starající se o chod společnosti. Toto soužití funguje do chvíle, kdy vlna trpělivosti přeteče a ráj se promění v peklo na zemi. A jedním z hybatelů je Proctor Bennett. Jako převozník se stará o pokojný odchod lidí do důchodu bez jakýchkoli komplikací. Vše se obrátí vzhůru nohama, když má pomoci s iterací svému dávno odcizenému otci, jenž mu v pomatení smyslů prozradí to, co se ti nejmocnější tak dlouho snaží utajit.Vyšlo v nakladatelství Laser.
 

Croninovo důmyslné budování světa nám umožňuje vychutnat si jeho spisovatelský um v postapokalyptických scénářích, až z toho mrazí. Jeho smysl pro vytváření zápletek a zvratů je natolik důmyslný, že do poslední chvíle netušíte, jak to skončí a v mnoha případech se dočkáte tzv. aha momentu, kdy nebudete vědět, jak se to stalo, ale bude vám to dávat smysl.

Román v sobě mísí prvky dystopie, sci-fi i lehké fantasy. Ze začátku pozvolné vyprávění se promění v psychologický i reálný boj o přežití, budete skákat ze snu do reality a zpátky, a přece jen vám ukápne slza, když se to celé změní v hořkosladký příběh o jedné z nejsilnějších emocí – o síle rodičovské lásky a smutku ze ztráty.

Každý příběh dojde do okamžiku, kdy se jeho dějové linky střetnou v jednom bodě. V případě Převozníka nám sice může zůstat naděje, že vše dobře dopadne, ale za jakou cenu?

 

Text: Veronika Barešová (@kni_holka)
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.