Kosmas pořádá již po dvaadvacáté Velký knižní čtvrtek, 15 titulů z této akce představuje Jiří Michek, majitel a jednatel společnosti

10.10.2022 | Rozhovory
Kosmas pořádá již po dvaadvacáté Velký knižní čtvrtek, 15 titulů z této akce představuje Jiří Michek, majitel a jednatel společnosti

Nová situace, před kterou byl Kosmas postaven v období  covidu a jeho těžkého dopadu na kamenné knihkupectví, jej přiměla změnit razantně prakticky ze dne na den dlouholeté firemní postupy a vytvořit novou nabídku a komunikaci s jeho zákazníky.  Např. tiskové konference a pořady Velkého knižního čtvrtku byly streamovány a vysílány poprvé živě a kamenné prodejny zavedly službu Rezervace na prodejnách. „Byla to doba velké nejistoty“, říká v rozhovoru Jiří Michek, majitel a jednatel společnosti.

Jak bylo v Kosmasu „za covidu“ a jak se daří po dvou letech pandemie?
V období, kdy byly v letech 2020 a 2021 několikrát za sebou uzavřené kamenné prodejny, nám velmi pomohlo, že provozujeme oblíbené internetové knihkupectví kosmas.cz, jeden z největších knižních e-shopů u nás, který nám umožnil dostat knihy, audioknihy, hudební CD a LP a mnoho dalšího zboží ke koncovým zákazníkům, tedy zejména čtenářům a posluchačům. Lidé si cestu ke knihám našli a přijde mi, že v době zavřených divadel a kin četli více než dříve. Připravovali jsme pro ně nové a nové marketingové akce a služby, které jim pomáhaly vybírat si vhodné a zajímavé knihy. Objem prodeje přes náš e-shop se v době povinně zavřených knihkupectví zněkolikanásobil. V roce 2020 jsme také zavedli moderní službu Rezervace na prodejnách, kdy si lidé přes internet objednají knihu a do půl hodiny si ji mohou pohodlně vyzvednout v jednom z našich knihkupectví. Toto nám v době covidu opět pomohlo, neboť si naši zákazníci za dodržení hygienických předpisů mohli vyzvednout svoje zboží u našich výdejních okének.

Toto naše úsilí ocenili i nakladatelé, s kterými spolupracujeme výhradně, neboť jim to umožnilo nadále vydávat nové knihy i v tehdejší nelehké době.

Kosmas ovšem musel některá svá kamenná knihkupectví zrušit, naštěstí jich ale více nově otevřel. Většinou jsme se domluvili s majiteli knihkupectví, kteří již nechtěli pokračovat samostatně, takže dnes provozujeme síť 38 knihkupectví.

Co je pro Vás důležité, když se o dalším rozšíření Vaší sítě kamenných knihkupectví rozhodujete?
Jsme rádi, že majitelé tradičních knihkupectví, kteří se rozhodnou své podnikání ukončit, u nás většinou pokračují jako vedoucí knihkupectví. Vždy se jedná o kvalifikované a zkušené knihkupce, jimž úspěšné pokračování jejich knihkupectví v naší síti přináší především výhodu zázemí velkoobchodu a úspor z rozsahu. Při výběru vycházíme ze specifik dané lokality a navazujeme na tradice té které prodejny a zároveň zavádíme naše ověřené postupy, které pomáhají získaná knihkupectví nadále rozvíjet.

V našich knihkupectvích dbáme na sestavení zkušených týmů, které jsou pro zákazníky skutečnými partnery při výběru knih. Knihkupci si sdílejí své zkušenosti na pravidelných setkáních i na sociálních sítích, například na Facebooku provozují skupinu Sleduj svého knihkupce. Oblíbené mezi našimi kolegy je vytváření kreativních výloh k aktuálním tématům nebo knižním bestsellerům. Kosmas v mnoha městech kde působí, úzce spolupracuje s veřejnými i vědeckými knihovnami případně se školami a dalšími kulturními zařízenými v daných místech. Organizujeme literární akce, setkání se spisovateli nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí.

Jakou akci budete v nejbližší době pořádat?
Právě jsme vypluli s naší největší akcí Velký knižní čtvrtek, která se těší velkému ohlasu nejen u čtenářů, ale i v médiích. Představili jsme na tiskové konferenci 15 nových titulů, které vřele doporučuji k pozornosti všem čtenářům, kteří mají rádi kvalitní knihy. Původní česká tvorba má silné zastoupení. Titul Liliputin od Jana Němce přináší pět povídek, které se vztahují k aktuální válce na Ukrajině. Román Těžký prachy Jana Nováka dobrodružství na pomezí žánrů skládá šokující obraz současné Ameriky i plastický autoportrét samotného spisovatele. Pavel Kosatík ve své knize Slovensko 30 let poté přináší precizně zpracovaný vhled do dění u našich slovenských sousedů a na vývoj vztahu Slováků a Čechů. Skvělý román Moniky Zgustové Potmě jsme se viděli lépe vypráví příběh rodiny, která musela uprchnout před totalitou. Českou beletrii ještě zastupuje titul Na divokém venkově Evy Grestenbergerové, která jako vystudovaná psycholožka svou hlavní hrdinku Malvínu, též psycholožku, staví do centra bizarně komických situací. Ve výběru nechybí poslední kniha Evžena Bočka Aristokratka pod palbou lásky, kterou spisovatel svou řadu Aristokratek uzavírá nebo Šelma Františka Šmehlíka, který se proslavil detektivkou Slyšet jeleny zpívat, – jako kniha nové napínavé série. Kniha Václava Cílka Přijít za svítání přináší to nejlepší z jeho esejů za posledních 20 let. Kniha Proměny života formou 50 rozhovorů s předními světovými i domácími osobnostmi reflektuje změny ve společnosti po pandemii coronaviru a ruské brutální vojenské agresi na Ukrajině. Překladovou literaturu zastupuje japonský bestseller Sósukeho Nacukawy Kocour, který zachránil svět. Je oslavou knih, koček a lidí, kteří je milují. Vtipný okouzlující příběh o partyzánském zahradníkovi Křístek se zelenými prsty od Druona Maurice je francouzská dětská klasika, která bývá řazena na roveň Malému princi. Ke stoletému výročí vydání básnické skladby Pustá země T. S. Eliota vychází toto zásadní dílo 20. století v novém překladu Petra Onufera. Zařadili jsme i očekávaný další titul Sally Rooneyové Kdepak jsi, krásný světe. Autorku The Guardian označil jako nejvlivnější autorku své generace a její knihy jsou úspěšnými filmovými a seriálovými předlohami. Asfaltová pustina S. A. Cosbyho, amerického autora píšícího o drsném americkém Jihu, upoutala jak kritiky, tak čtenáře, příběhem postav pohybujících se na hranici zákona. Kolekci knih Velkého knižního čtvrtku uzavírá publikace pro děti Všechny svátky světa polské spisovatelky Joanny Rzysky s originálními barevnými ilustracemi, která provede čtenáře po celé zeměkouli a objeví, kde se co slaví a jaká je historie a zvyky.

Ve čtvrtek 13. října si čtenáři budou moci poprvé vybrat některou z těchto knih v knihkupectví nebo se i zúčastnit setkání s autory v Knihovně Václava Havla, které budeme také živě vysílat na Facebooku Velkého knižního čtvrtku. Své novinky osobně představí Evžen Boček, Pavel Kosatík, Jan Novák, Jan Němec, Václav Cílek, Dalibor Balšínek, František Šmehlík, Eva Grestenbergerová a  na krátkém videu čtenáře pozdraví zahraniční autoři. Následně o týden později proběhne setkání s autory také v Knihovně Jiřího Mahena v Brně a o dva týdny později ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové.  

Mám radost z toho, že potvrzením kvality našeho výběru knih do akce Velký knižní čtvrtek je následné ocenění některých těchto knih v prestižní Magnesii Liteře, profesní anketě Cena Lidových novin nebo v Ceně Josefa Jungmanna Obce překladatelů či v Ceně Ferdinanda Peroutky.

Které z uvedených si přečtete?
Mám chuť si přečíst všechny knihy z nové nabídky, všechny jsou zajímavé. Určitě začnu knihou Těžký prachy Jana Nováka. Mám rád jeho styl psaní a těším se na Ameriku viděnou a zažitou jeho očima.

Jaké další knihy byste doporučil našim čtenářům?
Teď mám rozečtenou opravdu výbornou knihu Alice Horáčkové Rozpůlený dům, velký román z první poloviny 20. století z Krkonoš, ve kterém autorka barvitě vypráví nejen o česko-německých kořenech vlastní rodiny z Benecka, která byla rozdělena po roce 1945. Od Karin Lednické bych doporučil její poslední knihu Životice, ve které znovu přivádí k životu pozapomenutý příběh  vesnické tragédie uprostřed Těšínského Slezska v době druhé světové války. Rád bych také upozornil na nový dystopický román Klára a Slunce britského autora japonského původu, nositele prestižní Bookerovy ceny i Nobelovy ceny za literaturu Kazua Ishigura. Ostatně mohu vřele doporučit k četbě všechny jeho knihy, jsou výborné. A na závěr bych upozornil na impozantní dvoudílnou publikaci Hitlerovy roky: Triumf a pád 1933-1945 renomovaného britského historika Franka  McDonougha, která čtivě a fundovaně vypráví příběh nacistického Německa, obsahuje unikátní fotografie a je výborně graficky zpracována.

Jiří Michek (* 1965)
Majitel nakladatelství ARGO a spolumajitel distribuční společnosti Kosmas. Původně sice vystudoval stavební fakultu na ČVUT a zahraniční obchod a účetnictví na VŠE, ale společně se spolužákem se hned po studiu rozhodl věnovat knihám a založili spolu nakladatelství Argo v roce 1991. Později s kolegy z distribuce Maťa založili velkoobchod Kosmas, který dnes provozuje síť 38 kamenných knihkupectví, jedno z největších českých internetových knihkupectví kosmas.cz a knižní distribuci.

Informace o Velkém knižním čtvrtku najdete na webových stránkách www.velkyctvrtek.cz

text: Renata Kršková
foto: Jan Křikava / se svolením společnosti Kosmas

Nepřehlédněte

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

Kateřina Brožová: „Úklid si musíte rozkouskovat na malé úkoly, které budete dělat pravidelně.“ Nejsledovanější česká úklidová influencerka napsala příručku Úklid pro klid

12.04.2024 | Rozhovory

Skvělá zpráva pro fanoušky severských detektivek: Největší Nesbøho konkurent Stefan Ahnhem je zpět s novou sérií

10.04.2024 | Tipy na knihy

Dva nové romány plné temnoty, napětí a vražd: Skutečný příběh Mansonovy vraždící sekty a mystery thriller, který sbírá jedno ocenění za druhým

09.04.2024 | Tipy na knihy

Albert Čuba: „Každé pondělí začínám číst novou knihu.“ Oblíbený herec z Divadla Mír v rozhovoru prozradil, proč se smál u Kámasútry a co dělá s přečtenými knihami

08.04.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.