Bad Mothefucker: Život a filmy Samuela L. Jacksona – Poznejte největšího pohodáře Hollywoodu. Text doprovází ilustrace od šestadvaceti výtvarníků z celého světa, kteří na počest Jacksonovy kariéry vytvořili nové plakáty k jeho filmům.

27.09.2023 | Tipy na knihy
Bad Mothefucker: Život a filmy Samuela L. Jacksona – Poznejte největšího pohodáře Hollywoodu. Text doprovází ilustrace od šestadvaceti výtvarníků z celého světa, kteří na počest Jacksonovy kariéry vytvořili nové plakáty k jeho filmům.

Filmoví fanoušci, zpozorněte! Samuel L. Jackson učaroval divákům jak ikonickou rolí ve Star Wars či hitech od Marvelu, ale i ve snímcích Spika Leeho nebo v neposlední řadě kultovního Quentina Tarantina, který pro něj napsal dost možná ty nejznámější filmové role. Nejucelenější a po čertech čtivá biografie jednoho z nejvíce cool herců současného Hollywoodu je konečně tady! A to „cool“ myslíme vážně. Herec sám je považuje za druhé nejčastější slovo, které používá. Jaké je to první, můžete hádat.
 

Nyní máte možnost přečíst si detailní přehled této jedinečné osobnosti, který nešetří přímými citacemi a zahrnuje hercův životní příběh, ale i celkový přehled všech jeho filmových rolí od roku 1977 do roku 2021. Je toho v ní ale mnohem víc. Poznejte blíže pohodářskou personu se zálibou v golfu, kung-fu filmech a sprostých slovech.

„Chci hrát každý den,“ řekl jednou Samuel L. Jackson. „A hereckých příležitostí je za život každého z nás jen omezený počet. Takže se je snažím maximálně využívat.“

Od fanouška fanouškům. Asi tak by se dala kniha ve velké zkratce popsat. Autorem je Edward Gavin, zkušený publicista, jenž za sebou má celou řadu biografií celebrit a knih o popkultuře. Rozhodně nezapře, že je Jacksonovým příznivcem.

Publikace krom zdařilého obsahu upoutá bezesporu i grafickou stránkou, která je skutečnou pastvou pro oči. Na počest Jacksonovy kariéry totiž bylo osloveno šestadvacet výtvarníků z celého světa. A ti dostali za úkol vytvořit zbrusu nové plakáty k jeho filmům.

„Jak se sluší na film, který si pohrává s časovými liniemi, začali hned první den natáčením závěru: scény v bistru, vyznačující se Jacksonovým mistrovským výkonem. Předvádí sekvenci jako vystřiženou z Richarda III. – až na to, že je v bistru a sedí v boxu,“ řekl Tarantino o Jacksonovi. „Dominuje celé místnosti, a přitom se nikdy nezvedne z místa. Sam je prostě opravdu pozoruhodný.“

Celý text, popisující jeho životní příběh je chronologicky prokládán medailonky jeho filmových rolí. Bez nějakých velkých cirátů se tak dozvídáte přesně to, co vás zajímá. Nečekejte kritické pojednání, ale jeden velký tribut. Což v tomto případě rozhodně není na škodu. Naopak. Přesto se herec nevyhýbá nepříjemným věcem, otevřeně se zde mluví kupříkladu i o závislosti na kokainu a neúspěších.

 

Vyšlo v září v nakladatelství Pangea.Text: Tomáš Lesk
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

"Píšu v noční košili a v županu a občas u toho mám zapnutou televizi." Halina Pawlowká v nové knize Rande s humorem sobě vlastním popisuje, co vše se může přihodit na schůzce dvou lidí

10.12.2023 | Rozhovory

Grafický román – multifunkční dárek (nejen) pro nečtenáře. Už dávno neplatí, že v komiksech najdete jen superhrdiny

09.12.2023 | Tipy na knihy

„Tátova hudba a duše byly s tímhle časoprostorem neoddělitelně spjaté,“ říká o skladateli Karlu Svobodovi jeho syn Petr. Právě vyšla jeho výpravná biografie o otci

08.12.2023 | Rozhovory

Oppenheimer – Americký Prométheus: Právě z této knihy čerpal Christopher Nolan při psaní scénáře ke svému filmovému hitu o americkém fyzikovi

07.12.2023 | Recenze

Robert Bryndza: "V Česku si připadám jako rocková hvězda." Autor thrillerů, ze kterých se pravidelně stávají bestsellery, ve volném čase nejraději čte historické romány a sci-fi

06.12.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.