Čtyři mrazivé thrillery, které byste si měli přečíst v květnu: Prověřená jména i čerstvý vítr v podání autorů, kteří se českým čtenářům představí poprvé

19.05.2024 | Tipy na knihy
Čtyři mrazivé thrillery, které byste si měli přečíst v květnu: Prověřená jména i čerstvý vítr v podání autorů, kteří se českým čtenářům představí poprvé

Dny se prodlužují, slunce vystrkuje růžky a rtuť na teploměru stoupá do takových výšin, že nás nutí směle schovávat hřejivé svršky do skříně. Jaro je tu se vším všudy. Pokud ale náhodou nepatříte mezi příznivce teplého počasí, anebo si zkrátka jen rádi užíváte temnější a mrazivější čtení, nesmutněte. Letošní jaro s sebou totiž kromě nebývale vysokých teplot přináší také pořádnou nálož thrillerů. A vyberou si mezi nimi i ti největší fajnšmekři. Těšit se můžete nejen na čerstvý vítr v podání autorů, kteří se českým čtenářům představí poprvé, ale i na novinky z pera osvědčených mistrů žánru jako je Adrian McKinty či Mats Strandberg.
 

Dvě sestry, dva životy a jedno hrůzné tajemství

První z jarních novinek je thriller Dokonalé dvojče z dílny britské autorky Sarah Bonner, která ve svém debutu zpracovává motivy dvojí identity a pomsty.

Megan měla spokojený život i manželství. Ovšem jen do té doby, než v telefonu svého muže objevila fotky své sestry Leah. Na tom by možná na první pohled nebylo nic tak zvláštního, až na to, že se Megan se svou sestrou nestýká. Chce proto vysvětlení a je odhodlaná zjistit pravdu.Vyšlo v nakladatelství Vendeta.

Její dvojče Leah má doslova vše, co by si jen člověk mohl přát. Je slavná, bohatá a může si doslova dělat vše, co se jí jen zlíbí. Tak proč se musela Megan plést do života? Megan je vzteky bez sebe a když sestru konfrontuje, obyčejná sesterská hádka se nečekaně zvrtne ve vraždu.

Megan však nechce zahodit vše, co měla. A vidí jen jediné východisko, jak z této děsivé situace vyváznout. Musí vystoupit ze svého stínu, musí se stát svým vlastním dvojčetem.

V tu chvíli však přichází lockdown a všechno se komplikuje. Dokáže Megan žít dva různé životy současně? A co se stane, pokud bublina praskne a někdo její hrůzné tajemství odhalí? Tento strhující thriller vám ukáže, jak daleko dokáže člověk zajít, aby ukojil svůj vztek a chtíč po pomstě. 
 

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Téma pomsty rovněž zpracovává v novince Zpovědi japonská autorka Kanae Minato, po jejímž díle mají čtenáři v Česku možnost sáhnout úplně poprvé. V zahraničí ale vydala již řadu knih a fanoušky si dokázala získat nejen svým čtivým stylem psaní, ale také uměním vybudovat tíživou či až přímo děsivou atmosféru.

Mladá Júko Moriguči je matkou, snoubenkou a třídní učitelkou 7.B základní školy. Život je ale nevyzpytatelný a poté, co Júko ruší své zasnoubení, se její čtyřletá dcera Manami stává tím jediným, co ji drží nad vodou. Manami však náhle a za tragických okolností umírá na pozemku školy a Júko se rozhodne, že školu musí jednou provždy opustit.Vyšlo v nakladatelství Vendeta.

Předtím, než to udělá, si ale musí žáci vyslechnout její zpověď. A tak Júko začíná vyprávět příběh, který jim obrací realitu vzhůru nohama. Příběh, kterým dává do pohybu svou ďábelskou pomstu.

Zní to dobře, že? Jenže tohle všechno je pouhý začátek. Zarmoucená matka, rodina vraha, spolužačka Manami, ale i samotný vrah. Ti všichni tady dostanou prostor a vypráví svou část příběhu. To, jak se události staly podle nich. Postupně tak rozkrývají děsivé souvislosti velké tragédie a jejích následků. Pomsta, láska, trest i nebezpečný střet jedné zoufalé učitelky s žáky, po němž už jejich životy nikdy nebudou jako dřív. Užijte si thriller plný intrik, který netradičně nabízí rozuzlení hned na začátku a až poté postupně rozkrývá šokující okolnosti hrůzné události.
 

Napětí a strhující boj o holý život

Na konci května budou jásat všichni fanoušci britského spisovatele Adriana McKintyho. Ten si u nás získal srdce mnoha čtenářů svým debutem Řetěz, který se stal hitem na sociálních sítích. Do dnešních dní si Řetěz na Databázi knih drží hodnocení v červených číslech a v zahraničí v roce 2019 dokonce získal nominaci na Goodreads Choice Awards v kategorii Best Mystery and Thriller (Nejlepší mysteriózní román a thriller). A thrillery McKintyho rozhodně nejsou pro slabší povahy. Autor skvěle pracuje s dynamikou, jeho příběhy jsou svižné a není v nich nouze ani o akční scény. Doslova vás vtáhnou do děje a už nepustí. V Řetězu dokázal McKinty zapůsobit na emoce čtenářů díky zápletce, kdy rodiče byli ve snaze zachránit své dítě přinuceni unášet cizí děti. A právě na rodinu se zaměřuje i ve své novince Ostrov.Ostrov vychází 29. května v nakladatelství Vendeta.

Hlavní hrdinka Heather se stěhuje do Seattlu, kde si bere svého přítele Toma Baxtera. Ten je ovdovělým lékařem a z předchozího manželství má dvě děti – malého syna a dceru v pubertě. Naskytne se jim příležitost pracovně vyrazit na cestu do Austrálie a novomanželům to připadá jako skvělý způsob, jak rodinu stmelit a upevnit vzájemná pouta. Jak ale možná už tušíte, nebude všechno tak růžové, jak si zprvu představovali.

Po příjezdu jsou děti v australské pustině unavené, dohání je pásmová nemoc a napětí v rodině roste. Když společně vyrazí na výlet, objevují odlehlý a turistům nepřístupný Holandský ostrov. Daří se jim dostat na přívoz a ve vidině zažít společné dobrodružství se vydávají do míst bez signálu.

Brzy však naráží na semknutou a nepřátelsky naladěnou skupinu místních obyvatel, která celý ostrov ovládá. Po nečekané nehodě se Heather ocitá bez Toma, sama jen s dětmi, a v obavě o svůj život se musejí společně dát na útěk. A i když měla Heather celý život potíže se sebedůvěrou, teď musí překonat sama sebe. Nese na svých bedrech tíhu zodpovědnosti nejen za záchranu sebe sama, ale i dvou dětí, které ji zoufale potřebují. A k tomu, aby všichni přežili, si bude muset sáhnout na úplné dno. Bude muset vykonat věci, které si ani nedokázala představit.

Když se teambuilding promění v krvavou noční můru

Švéd Mats Strandberg je v Česku také již zavedeným autorem a fanoušci napínavého čtení jej mohou znát například díky titulům Trajekt a Domov. Na kontě má ale Strandberg i young adult fantasy Konec či sérii Kruh. A tentokrát se svým nejnovějším dílem Seminář, který se dočkal také filmového zpracování na Netflixu, zabrouzdal i do vod thrillerové literatury.Seminář vyšel 15. května v nakladatelství Fobos.

Nepříliš sehraná skupinka zaměstnanců odboru místního rozvoje přijíždí do malé chatové osady poblíž jezera, kde pořádá seminář o kontroverzním projektu, jež budí vášně jak u místních obyvatel, tak mezi samotnými zaměstnanci. Nikdo však netuší, že nejsou tak úplně v soukromí. Z protější strany jezera je totiž sleduje psychopatický zabiják toužící po pomstě. Vše nabírá na obrátkách v momentě, kdy se setmí a zaměstnanci začnou jeden po druhém mizet. Jde do tuhého, a pokud z téhle situace chce někdo vyváznout živý, musí se naučit spolupracovat.

 

Text: Jana Palkovská
Foto: se svolením nakladatelství Fobos a Vendeta

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.