Jaké tajemství ukrýval Otec vlasti? Výprava plná šifer a starých obrazů může světu odhalit dosud skrytou tvář Karla IV.

17.12.2022 | Recenze
Jaké tajemství ukrýval Otec vlasti? Výprava plná šifer a starých obrazů může světu odhalit dosud skrytou tvář Karla IV.

Karel IV. byl významným panovníkem dvou říší – byl císařem římským a králem českým. Zasloužil se o kulturní rozkvět a dobré jméno rodu Lucemburků. Co ale jeho osobní život? Byl celkem čtyřikrát ženatý, jeho srdce však dost možná získal ještě někdo další – historici George a Martin rozkrývají záhadu kolem Karlovy tajné milenky.

Když je objevena truhla, o jejíž existenci neměl nikdo ani ponětí, a v ní rukopis psaný samotným králem, spustí to vlnu zájmu a George, jehož česká historie vždy velice zajímala, má možnost poznat oblíbeného monarchu 14. století ze zcela jiné stránky. S každou další indicií se Karlova povaha racionálního muže mění v romantika. Téměř langdonovská výprava plná šifer, starých obrazů a bust může světu odhalit dosud skrytou tvář Karla IV.

Pátá královna vzešla z pera amerického autora Michaela A. Shaheena, z jehož textu je silně cítit náklonnost k české historii, není se tak čemu divit, že se Česká republika nakonec stala jeho domovem. V tomto historickém románu nahlížíme na dění očima George, který se při návštěvě Prahy setká se starým známým. Kolem soukromého života Karla IV. se vynořily nové otazníky a George dostává zelenou, a značný obnos peněz, k tomu, aby přišel všemu na kloub.

V knize čtenář narazí na kapitoly vyprávěné přímo samotnými manželkami Karla IV., jaké pocity měly ženy, jež stanuly po boku jednoho z největších mužů české historie? Nechybí ani rodokmen Karla IV. a doplňující ilustrace, které příběh oživují.

George je postava velice inteligentní, na jednu stranu upřednostňuje rozum, na stranu druhou se občas do popředí dostává srdce, to však už jednou nedopadlo příliš dobře. Probudí krásná Karin, specialistka na středověké malířství, v Georgovi opět ten křehký cit?

Z hlediska historie je třeba brát některé věci s rezervou, je třeba myslet, že se jedná o román, nikoli o faktografickou literaturu, i přesto má Pátá královna vysoké šance zapůsobit na českého čtenáře. Kniha mimo jiné získala literární ocenění TALENT ROKU 2022.

Text: Dagmar Garciová
Foto: Štěpánka Levá

 

Nepřehlédněte

První březnový víkend se do Ostravy sjedou všichni milovníci knih. Už popáté se zde koná Knižní festival Ostrava, jehož letošní tváří se stala spisovatelka Nina Špitálníková

21.02.2024 | Knižní zajímavosti

"Když má kniha vyprávět příběh největší československé kapely, musí být stejně dobrá jako muzika, o které pojednává," říká Marcela Titzlová, autorka publikace Elán

20.02.2024 | Rozhovory

Za zamčenými dveřmi – thriller, kvůli kterému přestanete mít rádi vůni levandule. Nechte se zlákat recenzí na čerstvou knižní novinku

19.02.2024 | Recenze

Ztratily se dvě šťastně vdané ženy, které nemají nic společného. Nemůže jejich zmizení přeci jen nějak souviset? Přečtěte si ukázku z knižní novinky Připoutaná

18.02.2024 | Ostatní

Návykové romány začátku roku 2024, které budete milovat! Užijte si dávku intrik, boje, lásky a vášně s únorovými knižními novinkami

17.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.