Příběh posledního závodu Hanče a Vrbaty, jak jej nejspíš neznáte

29.03.2022 | Ostatní
Příběh posledního závodu Hanče a Vrbaty, jak jej nejspíš neznáte

Hanč a Vrbata, dva skvělí průkopníci lyžování a velcí sportovci. Muži, jenž kvůli náhlé změně počasí tragicky zemřeli během závodu v Krkonoších. Synové hor, o nichž napsal krásný román František Kožík. Filmoví tvůrci na 109. výročí tragédie předkládají příběh Hanče a Vrbaty tak, jak se opravdu stal ve filmu Poslední závod. (text: Helena Herynková, všechny fotografie: Nikolas Tušl)

Hančův poslední závod
O Velikonocích 1913 se v Krkonoších odehrál závod nejlepších českých a německých běžců na lyžích. Na startu stál také Bohumil Hanč, nejlepší lyžař své doby, i když ho manželka ve vysokém stupni těhotenství prosila, aby se už znovu neúčastnil. Hanč jí slíbil, že to bude jeho poslední závod. Závodníci vyrazili z Labské boudy na trasu dlouhou 50 kilometrů, počasí jim přálo, mezi mraky prosvítalo slunce. Během závodu se však prudce ochladilo, přišla mlha, začal vát studený vítr, jenž nakonec přinesl sněhovou bouři. Všichni účastníci závod vzdali, jen Bohumil Hanč zůstal bůhvíproč na trati. Na pomoc mu vyrazil Václav Vrbata, který věnoval Hančovi svůj teplý kabát a vydal se pro pomoc. Jak jistě víte, oba toho dne zahynuli a jejich tragédii dodnes připomíná mohyla.

Vrbata však nebyl jediný, kdo obětavě nasadil svůj život při záchraně přítele. Na záchrannou misi se vydal i pražský Němec, běžec Emerich Rath, jenž polomrtvého Hanče našel právě poblíž dnešní památné mohyly na Zlatém návrší. Vrbatovi se za obětavý čin dostalo velkých poct. Jeho smrt se dokonce stala impulzem ke vzniku záchranné služby a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších. Emerich Rath se různým režimům do příběhu nehodil. Po mnichovských událostech, druhé světové válce a událostech roku 1948 byla účast Němce, který riskoval život na pomoc českému kamarádovi, ve všeobecně známém příběhu takřka vymazána. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.

Cimrmanovský sportovec
Osobnost Emericha Ratha je přitom poměrně zajímavá. Tento pražský prodejce a výrobce sportovních potřeb byl všestranným, takřka cimrmanovským sportovcem. Za svůj život získal více než pět set ocenění v nejrůznějších sportech. Zajímal se o všechno od atletiky, přes lyžování, plavání, kanoistiku, hokej až po krasobruslení. Byl známým představitelem chůze se zátěží, stal se mistrem Německa v boxu, jako maratonec se účastnil hned dvou olympiád. V Československu vyhrával mistrovství kajakářů. V roce 1924 se na kajaku vydal i na olympiádu do Paříže. V roce 1960 chtěl na kole dojet na olympiádu do Říma, to už mu ale režim nepovolil.

Krkonošská tragédie ožívá ve filmu
Dobrodružnou filmovou rekonstrukci slavného závodu natočil režisér Tomáš Hodan, který se jako scenárista podílel například na pohádce Čertí brko či úspěšném seriálu Kancelář Blaník. Režisér se tímto snímkem také rozhodl rehabilitovat odkaz Emericha Ratha a vrátit mu jeho zásluhu při pokusu o záchranu Hanče. Bohumila Hanče si v napínavém dramatu Poslední závod zahrál Kryštof Hádek, ve Vrbatu se proměnil Vladimír Pokorný a Emericha Ratha ztvárnil Marek Adamczyk. V dalších rolích se představí Judit Bárdos, Oldřich Kaiser, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Jan Hofman, Pavla Beretová, Jan Nedbal, Cyril Dobrý či Jan Hájek.

Filmaři natáčeli v místech, kde se legendární lyžařský závod odehrál, tedy v okolí Labské boudy, Medvědí boudy, na Brádlerových boudách, v Hostinném, na Jizerce, v Lázních Toušeň, Škvorci, Lukově u Loun a také v Praze. Herci kvůli náročným horským podmínkám a sportovnímu výkonu prošli kvalitním fyzickým tréninkem, absolvovali běžeckou průpravu, pravidelně se otužovali. Aby si zlepšili objem plic a dýchání, prošli také kurzem freedivingu, konkrétně lekcemi ponoru na jeden nádech.

Zajímavostí je, že finanční prostředky na realizaci tohoto výjimečného filmu, si tvůrci zajistili také s pomocí veřejnosti – prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Donio.cz.
Premiéra filmu Poslední závod proběhla 24. března, přesně na den 109. výročí tragického posledního Hančova závodu.

Snad tedy filmový snímek Poslední závod pomůže napravit povědomí o historických skutečnostech této obecně známé události. Odkaz činů Hanče, Vrbaty a Ratha však zůstane pořád stejnou směsicí sportovního nadšení, obyčejného přátelství a neochvějné ochoty pomoci v nesnázích. Den smrti Hanče a Vrbaty je dnem Horské služby v ČR. Emerichu Rathovi byla v roce 2004 udělena In memoriam zvláštní cena Klubu pro fair play při Českém olympijském výboru.

Nepřehlédněte

Dům na Riviéře odkrývá temná válečná tajemství

14.08.2022 | Recenze

Téměř detektivní příběh, v němž hraje hlavní roli dřevo

12.08.2022 | Recenze

Příběhy do uší na celý srpen

11.08.2022 | Knižní zajímavosti

Janek Ledecký: Se zvířaty to Ezop vymyslel skvěle

10.08.2022 | Rozhovory

Dějiny jednoho média

09.08.2022 | Knižní zajímavosti

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.