Světy, v nichž se mísí realita s nejdivočejšími sny

15.01.2022 | Ostatní
Světy, v nichž se mísí realita s nejdivočejšími sny

Matt Haig píše knihy pro dospělé i pro děti a často v nich mísí světy každodenní reality s nejdivočejšími sny a nečekanými zvraty. Autorovi je téma přemítání nad smyslem života a nad jeho ukončením velmi blízké. Sám zažil několik těžkých depresivních stavů a nebyl daleko od toho, aby svou existenci ukončil. Příběh nejnovějšího románu Půlnoční knihovny je tedy psychologicky dokonale autentický. Právě proto v něm spousta čtenářů nachází kus sebe. (text: Dagmar Topolová, foto: Kan Lailey)

Život Nory Seedové lze nazvat jedním slovem: „KATASTROFA“. Táhne jí na čtyřicet, nemá partnera ani děti. Svého snoubence opustila dva dny před svatbou, protože se bála zodpovědnosti. Matka jí před lety zemřela. Pro otce i bratra je učiněným zklamáním. Dnes ji vyhodili z práce, a navíc jí skonal její milovaný kocour Voltaire – jediná bytost, která ji měla skutečně ráda. Jakou má její existence smysl, když všem kolem sebe jen ubližuje? Jak by mohla dosáhnout pocitu štěstí? Už to nezvládá. Nemá pro koho žít a vlastně ani nechce. Proto bude nejlepší, pro ni i všechny ostatní, když svůj život ukončí. Po smrti neucítí vůbec nic a bude mít konečně klid. Nebo si to alespoň myslí…

Zdá se, že Nora nedokáže žádnou věc dotáhnout do konce – ani ta sebevražda jí nevyšla. Ocitla se totiž na pomezí života a smrti, v Půlnoční knihovně. Nekonečnými uličkami plnými regálů s knihami ji provádí postarší knihovnice, paní Elmová, a vysvětluje jí, že každá bichle obsahuje jeden její život v paralelním vesmíru, do něhož může vstoupit a žít ho tak dlouho, dokud nepocítí zklamání. Byla by šťastná, kdyby se nerozešla se svým snoubencem? Kdyby neskončila s plaváním? Zůstala v kapele? Zavděčila by se sama sobě i rodině?

Nora prochází desítky, ne-li stovky svých paralelních existencí a hledá tu, ve které by mohla být skutečně šťastná.  O tom, že nic není takové, jak se na první pohled zdá, se přesvědčí hned několikrát. Podaří se jí štěstí vůbec někdy nalézt?

Román Půlnoční knihovna si zamilovali čtenáři po celém světě. Svědčí o tom i ocenění Goodreads Choice Award za nejlepší knihu roku 2020 v kategorii Fikce. Matt Haig dokázal vystavět poutavý román s prvky fantasy a filosofie, ve kterém se zabývá palčivou otázkou: „Co by se stalo, kdybychom se v životě rozhodli jinak?“

Autorovi je téma přemítání nad smyslem života a nad jeho ukončením velmi blízké. Sám zažil několik těžkých depresivních stavů a nebyl daleko od toho, aby svou existenci ukončil. Příběh Půlnoční knihovny je tedy psychologicky dokonale autentický.  Právě proto v něm spousta čtenářů nachází kus sebe.

Haigovo psaní je zábavné, strhující a srdceryvné. Kromě Půlnoční knihovny si čeští čtenáři mohli přečíst také Klub mrtvých otců, Radleyovi – Upíři odvedle nebo deníkové zápisky Důvody, proč zůstat naživu. V prosinci minulého roku se dočkala filmové adaptace jeho dětská kniha Chlapec, kterému říkají Vánoce. Půlnoční knihovna vychází v českém jazyce vůbec poprvé.

Matt Haig (*1975) se narodil v Sheffieldu v Anglii. Píše knihy pro dospělé i pro děti a často v nich mísí světy každodenní reality s nejdivočejšími sny a nečekanými zvraty. Jeho nejprodávanější knihy byly přeloženy do 28 jazyků. Deník The Guardian označil jeho styl psaní za „nádherně podivný“ a New York Times ho nazval „velmi nadaným spisovatelem“, jehož psaní je „zábavné, strhující a srdceryvné“.
Haigovy deníkové zápisky Důvody proč zůstat naživu se vyšplhaly na nejprodávanější knihu ve Velké Británii a v první desítce se udržely celých 46 týdnů. Dětská kniha A Boy Called Christmas se rychle stala hitem a byla přeložena do více než 40 jazyků. Chystá se její zfilmování v hlavních rolích s Maggie Smith, Sally Hawkins a Jimem Broadbentem a deník The Guardian ji označil za „okamžitou klasiku“. Mezi jeho knihy pro dospělé patří oceněný román Vězeň času, Radleyovi – Upíři odvedle, Důvody proč zůstat naživu a Půlnoční knihovna. Po celém světě se prodaly již více než tři miliony jeho knih.

 

Nepřehlédněte

Dům na Riviéře odkrývá temná válečná tajemství

14.08.2022 | Recenze

Téměř detektivní příběh, v němž hraje hlavní roli dřevo

12.08.2022 | Recenze

Příběhy do uší na celý srpen

11.08.2022 | Knižní zajímavosti

Janek Ledecký: Se zvířaty to Ezop vymyslel skvěle

10.08.2022 | Rozhovory

Dějiny jednoho média

09.08.2022 | Knižní zajímavosti

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.