Ted Bundy, na jedné straně lamač dívčích srdcí, na straně druhé bezcitný muž a bestiální vrah

24.09.2022 | Recenze
Ted Bundy, na jedné straně lamač dívčích srdcí, na straně druhé bezcitný muž a bestiální vrah

Když Ann Rule pracovala na lince bezpečí, ani ve snu ji nejspíše nenapadlo, že ten milý kolega s příjemným a uklidňujícím hlasem vedle ní bude jednoho dne patřit mezi nejznámější Američany historie. Tím mužem totiž nebyl nikdo jiný než Ted Bundy, jeden z nejhorších sériových vrahů vůbec. Muž, o němž se říkalo, že má dvě tváře...

Pro Ann Bundy hrozbu nikdy nepředstavoval, vždy se k ní choval mile a slušně, jediný, kdo snad mohl jeho skutečnou povahu vycítit, byla Annina fenka, která se v jeho přítomnosti chovala agresivně. Jsou studie, které tvrdí, že vrazi vyrůstají z týraných dětí, a jsou také ty, jež si jsou „jisty“, že naopak přehnaná péče škodí lidské psychice. Ať je to, jak chce, autorka je díky svým zkušenostem s Bundym přesvědčena, že on nespadal ani do jedné kategorie. „Na Teda Bundyho nepasují žádné šablony.“

Na jedné straně obětavý dobrovolník, jenž zachraňoval životy, pilný student a lamač dívčích srdcí, na straně druhé bezcitný muž a bestiální vrah. Kniha dost nezvykle začíná na samém konci příběhu. Aby čtenář pochopil, jaký Theodor Robert Bundy skutečně byl, nebude totiž pouhý začátek stačit, je zapotřebí vypravit se hlouběji do minulosti. Otázkou je, zda je vůbec možné Tedovu mysl pochopit, zda on sám vůbec tušil, kým je.

Vše je napsáno srozumitelně a autorčin styl je čtivý a velice návykový. Nečekejte žádné bulvární výkřiky, všechny nepodložené informace se zde uvádějí na pravou míru, na lživé domněnky není v knize místo.

Detailně popisovaná zmizení, nálezy ostatků, průběh vyšetřování, Bundyho urputnost a přesvědčení o své vlastní nevině, fakt, že se jedná o skutečné ženy, které měly rodinu, přátele, partnery... skutečnost je mnohem děsivější než fikce. Je strašně důležité, aby knihy, jako je tato, vycházely a aby byly čteny. Jen díky poznatkům ostatních si můžeme uvědomit, jaké zlo se v lidech ukrývá, a měli se tak na pozoru, vždyť nikdy nemůžeme vědět, kdo se zrovna nachází po našem boku.

Již 5.10.2022 vyjde v nakladatelství Jota druhá kniha v této edici True Crime - Richard Ramirez: Night Stalker (pozn. redakce). 

Text: Pavel Polcar
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Mladým mužům často chybějí ke štěstí úplně jednoduché rady, říká Peter Podlesný. Jeho podcast patří k nejposlouchanějším na Slovensku

30.11.2022 | Rozhovory

Probudil se vedle zakrvácené mrtvoly a myslí si, že je vrah. To není skutečnost, to je začátek románu Mikela Santiaga

29.11.2022 | Recenze

Colleen Hooverová: Ovládla TikTok, potom i žebříčky bestsellerů

28.11.2022 | Knižní zajímavosti

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.