David Matásek v sérii Akta Enzo již posedmé, jednotlivé charaktery si umí vychutnat

02.10.2022 | Recenze
David Matásek v sérii Akta Enzo již posedmé, jednotlivé charaktery si umí vychutnat

Adieu, monsieur Enzo!
Sedmým příběhem Noční brána spisovatel Peter May zakončuje svou sérii francouzských detektivek s původem skotským forenzním biologem Enzem Macleodem. Tento někdejší lamač ženských srdcí nedávno překročil šedesátku a jeho kdysi výrazný rys, pramen stříbrných vlasů, zmizel mezi ostatními šedinami.

Ačkoliv je už vlastně jednou nohou v důchodu, není na takový klid příliš stavěný a po letech intenzivní práce se cítí trochu zbytečný a nepotřebný. Když jej proto osloví venkovské policejní oddělení, aby pomohl s vyšetřováním vraždy, neváhá příliš dlouho. Aniž by to tušil, pouští se tím možná do největšího pátrání své kariéry.

Peter May se tímto novým příběhem vrací do Francie, aby se rozloučil se svým oblíbeným hrdinou Enzem Macleodem, do nějž tak trochu propsal i některé své vlastní rysy. V Noční bráně se z tohoto kdysi šarmantního svůdníka stává usedlý postarší pán, který je v některých ohledech na hony vzdálený svému někdejšímu bouřlivému já. Naštěstí to ovšem neplatí pro jeho schopnosti pátrání a dedukce.

Vydavatelství OneHotBook se i tentokrát věrně přidrželo osvědčeného přístupu a sedmý díl série tak znovu vznikl společnými silami herce Davida Matáska a režiséra Michala Bureše. Interpretačně se Matásek neměl příliš důvod odchylovat od dosavadního pojetí. Svým typickým projevem, kdy výrazněji dělí delší souvětí a dává jeho takto jednotlivým částem více vyniknout, vypráví nejen kapitoly ze současnosti, ale i historickou dějovou linku. V ní si snad ještě více vychutnává jednotlivé charaktery, pokřivené okolnostmi války. Jedna postava se v jeho podání zdá nesympatičtější než druhá, až posluchač neví, komu vlastně věřit. A to je nakonec správně, protože u Maye není nikdy nic tak, jak se na první pohled zdá. Stejně tak vhodné jsou hudební předěly, tematicky laděné dle toho, zda právě oddělují sekci ze Skotska, dnešní Francie či z doby druhé světové války.

Text: Tomáš Macháček, naposlech.cz
Foto: se svolením OneHotBook

Nepřehlédněte

Mladým mužům často chybějí ke štěstí úplně jednoduché rady, říká Peter Podlesný. Jeho podcast patří k nejposlouchanějším na Slovensku

30.11.2022 | Rozhovory

Probudil se vedle zakrvácené mrtvoly a myslí si, že je vrah. To není skutečnost, to je začátek románu Mikela Santiaga

29.11.2022 | Recenze

Colleen Hooverová: Ovládla TikTok, potom i žebříčky bestsellerů

28.11.2022 | Knižní zajímavosti

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.